Krymský most vedie z Tamanského poloostrova

SIMFEROPOĽ – Krymský most, rusky Крымский мост Krymskiy most, nazývaný aj Kerčský most, je dvojica paralelných mostov, jeden pre štvorprúdovú cestu a jeden pre dvojprúdovú traťová železnica.

Vedie cez Kerčský prieliv medzi Tamanským polostrovom v Krasnodarskom kraj v Rusku a Kerčským polostrovom na Kryme na Ukrajine . Most postavilo Rusko po anektovaní Krymu na začiatku roka Rusko-ukrajinská vojna v roku 2014. Stála 227,92 miliardy ₽ (3,7 miliardy USD) a má dĺžku 19 km ,  čo z neho robí najdlhší most , aký kedy Rusko postavilo a najdlhší most v Európe.  Okrem dopravy zamýšľalo Rusko most na podporu svojich nárokov na Krym. 

V januári 2015 získala mnohomiliardovú zákazku na výstavbu mosta spoločnosť Stroygazmontaž podnikateľa Arkadyho Rotenberga . Arkadij Romanovič Rotenberg je ruský podnikatel a oligarcha blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, s ktorým v minulosti trénoval judo. Spolu se svojim bratom Borisem Rotenbergem je spoluvlastníkom SGM group, nejväčej stavebnej firmy v Rusku pro výstavbu plynovodov a elektrického vedenia.

Výstavba mosta sa začala vo februári 2016. Cestný most slávnostne otvoril ruský prezident Vladimir Putin 15. mája 2018 a pre osobné autá ho otvorili 16. mája a pre nákladné autá 1. októbra. Železničný most bol slávnostne otvorený 23. decembra 2019 a prvý pravidelný osobný vlak prešiel cez most 25. decembra 2019. Most bol otvorený pre nákladné vlaky 30. júna 2020. Rekordný objem dopravy, celkovo 36 393 vozňov , bol zaznamenaný 15. augusta 2020. 

Most dostal názov „Krymský most“ po online hlasovaní v decembri 2017, pričom „Kerčský most“ a „Most znovuzjednotenia“ boli druhou a treťou najobľúbenejšou voľbou. 

Dňa 8. októbra 2022 o 6:07 miestneho času došlo na ceste vedúcej z Ruska na Krym k veľkej explózii, ktorá vyvolala veľký požiar a spôsobila zrútenie častí cestného mosta. 

Fotografie: www.rosavtodor.ru, www.pexels.com

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.