Brand Finance: Kazachstan stúpol v mäkkej sile

ASTANAKazachstan si v rebríčku Global Soft Power Index 2023 polepšil o 9 priečok z hľadiska vplyvu, informuje o tom agentúra Kazinform.

Oficiálna prezentácia rebríčka bola v Londýne. Počas podujatia delegáti diskutovali o úlohe médií, kultúry, podnikania, športu a rozvoja pri podpore mäkkej moci.

Kazachstan poskočil v rebríčku o deväť miest, na 79. miesto zo 121. Spomedzi ázijských krajín sa naša krajina umiestnila na 12. mieste, čo je nesporný líder v strednej Ázii.

Globálny rebríček mäkkej moci poukazuje na schopnosť štátov ovplyvňovať ostatných skôr prostredníctvom presviedčania než nátlaku a sily. Index je založený na uznaní, reputácii a vplyve krajiny.

Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Nemecko sa v indexe umiestnili na prvých troch miestach. Spomedzi ázijských krajín bolo za lídra globálneho indexu mäkkej moci uznané Japonsko. Spojené arabské emiráty sa vyšplhali na 10. miesto, čo je najvyššia pozícia na Blízkom východe a v severnej Afrike.

Námestník kazašského ministra zahraničných vecí Roman Vasilenko v rozhovore s autormi rebríčka uviedol, že reputáciu Kazachstanu zlepšili reformy realizované s cieľom vybudovať spravodlivý Kazachstan, jeho príspevok k medzinárodnému mieru a bezpečnosti a úsilie o rozvoj ľudského kapitálu.

Rebríček globálnej mäkkej sily, ktorý zostavuje poradenská spoločnosť Brand Finance zaoberajúca sa hodnotením značiek, vychádza z prieskumu, ktorého sa zúčastnilo najmenej 100 000 respondentov zo 121 krajín.

Ilustračné fotografie: pexels.com