Globálne tržby z obchodovania s komoditami dosiahli vo svete rekordných 115 miliárd USD

LONDÝN – Nezávislé obchodné domy ťažia z nárastu ziskov spôsobených konfliktom na Ukrajine.

Komoditný sektor vygeneroval v minulom roku rekordný hrubý príjem z obchodovania vo výške viac ako 115 miliárd USD, keďže nestále ceny energií v dôsledku konfliktu na Ukrajine vyvolali silné výkyvy na trhu. Nezávislé obchodné domy ako Trafigura, Vitol a Glencore dosiahli podľa nového výskumu Olivera Wymana najväčšie zisky a dokázali sa udržať na trhu vďaka svojim súvahám.

„V niektorých ohľadoch bol tento rok perfektnou búrkou pre všetky komodity, pokiaľ ide o obchodné príležitosti,“ povedal Ernst Frankl, partner poradenskej spoločnosti a jeden z autorov správy. “Volatilita je zdrojom sily, ktorú obchodníci potrebujú na obchodovanie.”

Energetická kríza v Európe po eskalácii na Ukrajine, ako aj sankcie na určité ruské komodity, zmenili globálne obchodné toky, čo malo za následok dlhšie dodacie lehoty a nestálosť cien vo všetkých triedach komodít.

Podľa štúdie sa hrubé zisky z obchodovania v sektore vrátane bánk, hedžových fondov, nezávislých obchodníkov a obchodníkov s aktívami, ako sú veľké energetické spoločnosti, zvýšili na 115 miliárd USD, čo je o 60 % viac ako v predchádzajúcom roku a takmer trikrát viac ako úrovne pred pandémiou.

Dobré zisky dosiahli aj finanční hráči, ako sú hedžové fondy, s odhadovanou obchodnou aktivitou 12 miliárd USD v roku 2022 v porovnaní s menej ako 3 miliardami USD pred rokom.

Nečakané veľké zisky energetických spoločností vlani vyvolali obavy politikov v Bruseli a Washingtone. Americký prezident Joe Biden ich obvinil z “vojnových špekulácií” a pohrozil ropným spoločnostiam zdanením nadmerných ziskov.

Zatiaľ čo takéto ponuky sa zatiaľ nedotkli obchodníkov s komoditami, rastúce zisky upozorňujú na silné obchodné domy, ktoré dodávajú komodity po celom svete.

Spoločnosť Glencore kótovaná v Londýne vykázala za rok 2022 čistý zisk 17,3 miliardy dolárov, čo je viac ako trojnásobok v predchádzajúcom roku. Trafigura so sídlom v Singapure vykázala za fiškálny rok končiaci septembrom čistý zisk 7 miliárd USD, čo je viac ako za predchádzajúce štyri roky dohromady.

Vojenský konflikt však nebol jediným faktorom, ktorý prispel k rekordným číslam. Podľa partnera Olivera Wymana Adama Perkinsa sa v roku 2022 zvýšil aj dopyt po komoditách, keď sa ekonomická aktivita po uvoľnení pandemických obmedzení a globálnej ekonomike opäť zvýšila.

“Vidíme však nedostatočné investície a nedostatočnú produkciu v rôznych triedach komodít,” povedal Perkins. “Pravdepodobne by sme aj tak čelili zvýšenej volatilite [v roku 2022].”

Spomedzi všetkých tried komodít zaznamenalo najväčšiu podporu obchodovanie s plynom, elektrinou a uhlíkovými kreditmi, pričom tržby priemyslu v týchto troch segmentoch vzrástli v roku 2022 o 90 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

V správe sa odhaduje hrubý zisk obchodných spoločností, ktorý predstavuje rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou, znížený o priame súvisiace náklady, ako je doprava a financovanie. Hrubý zisk je hlavným ukazovateľom, ktorý obchodníci používajú na hodnotenie výsledkov svojej činnosti.