Čo týždeň dal: údaje o trhu práce hýbali trhmi

NEW YORK – Prvý týždeň v novom mesiaci priniesol americkým akciám poklesy po údajoch zo trhu práce, ktoré prekonali prognózy analytikov.

Americké akciové indexy zaznamenali v pondelňajšom skrátenom obchodovaní mierne zisky. Počas skráteného obchodovania, ktoré sa v New Yorku skončilo o 13:00 miestneho času index S&  P 500 vzrástol o 0,1 %. Výraznou mierou tomu pomohli akcie spoločnosti Tesla, ktoré poskočili až o 6,9 % po tom, čo spoločnosť vyhlásila rekordné tržby.

Akcie bánk vrátane Bank of America vzrástli. Nasdaq 100 sa posunul o 0,2 % vyššie a udržal si zisky po tom, ako zaznamenal historicky najlepší výsledok v prvej polovici roka. Ceny americkej ropy sa medzitým ustálili na úrovni okolo 70 USD za barel po tom, čo saudskoarabská štátna tlačová agentúra uviedla, že krajina predĺžila jednostranné zníženie ťažby ropy o jeden mesiac. Rusko, spojenec OPEC+, tiež oznámilo nové obmedzenie vývozu.

V utorok európske realitné akcie smerovali k najväčšiemu trojdňovému nárastu od marca, zatiaľ čo ropa stúpla na cene, keďže obchodníci zvažovali zníženie dodávok. Obchodovanie na svetových akciových trhoch bolo v utorok slabé, pričom v USA boli burzy zatvorené pre sviatok Dňa nezávislosti. Európsky index Stoxx 600 vzrástol pri objeme obchodovania, ktorý bol o tretinu nižší ako bol 30-dňový priemer. Americké futures zaznamenali len minimálne pohyby, zatiaľ čo Kanadský akciový index vzrástol.

Na čele rastu európskych priemyselných skupín boli nehnuteľnosti, keďže Švédsky správca nehnuteľností Castellum AB vzrástol, pretože DNB Bank ASA odporučila nákup akcií tejto spoločnosti kvôli ich atraktívnemu oceneniu. Spoločnosť OMV AG so sídlom vo Viedni prudko vzrástla po tom, čo agentúra Bloomberg News informovala, že v Abú Zabí rokujú o vytvorení chemického a ropného koncernu, ktorý by sa zaoberal výrobou chemikálií a plastov v hodnote viac ako 30 miliárd USD.

Akcie spoločnosti Casino Guichard-Perrachon SA vzrástli o 16 %, keďže francúzsky maloobchodný predajca dostal ponuky od českého miliardára Daniela Křetínského a skupiny vedenej telekomunikačným miliardárom Xavierom Neilom. V Ázii poskočili srílanské akcie najviac za viac ako rok, keďže plán na reorganizáciu domáceho dlhu zmiernil obavy zo stability finančného sektora. Japonský index Nikkei 225 klesol z úrovne najvyššej od roku 1990.

V stredu výnosy z amerických štátnych dlhopisov stúpli, zatiaľ čo akcie klesli, keďže obchodníci sa zaoberali komentárom FEDu z posledného zasadnutia predstaviteľov americkej centrálnej banky. Trh znepokojila správa, že niektorí predstavitelia centrálnej banky sa prikláňajú k jastrabím názorom, čo znamená, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že FED bude musieť navýšiť úrokové sadzby viac než sa pôvodne predpokladalo.

Americká centrálna banka predpokladá v tomto roku ešte dve zvýšenia sadzieb čo by mohlo ďalej negatívne ovplyvniť hospodársky rast a podnikové zisky. Akcie spoločnosti Spirit Airlines vzrástli o 2,6 % po tom, čo spoločnosť JetBlue Airways zrušila plány na vytvorenie aliancie s American Airlines Group a namiesto toho sa chce sústrediť na pripravovanú fúziu so spoločnosťou Spirit. Výnosnosť dlhopisov s 2-ročnou splatnosťou sa zvýšila na 4,94 %, zatiaľ čo výnosnosť dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou vzrástla na 3,93 %.

Napriek tomu sa mnohé časti akciového trhu do veľkej miery otriasli hrozbu vyšších úrokových sadzieb, pričom Nasdaq 100 skončil deň bez väčších zmien, podporený ziskami megakapitálových spoločností vrátane Meta Platforms a Alphabet.

Vo štvrtok americké akcie klesli druhý deň po sebe zatiaľ čo výnosy štátnych pokladníc vzrástli po prekvapivo silných údajoch z trhu práce.  Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 si pripísali straty po tom, čo údaje výskumného inštitútu ADP ukázali, že v USA spoločnosti v júni vytvorili najviac pracovnýc miest za viac ako rok, čo poukázalo na robustnosť pracovného trhu, no zároveň zvýšilo šance na ďalšie navyšovanie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou. Počet zamestnancov v súkromnom sektore sa zvýšil o 497 000, čo je viac ako dvojnásobok, ako bol mediánový odhad v prieskume agentúry Bloomberg medzi ekonómami.

Výnosy štátnych dlhopisov po správe ADP vzrástli naprieč celou krivkou a údajov, podľa ktorých sektor služieb v júni expandoval na úrovni najrýchlejším tempom za posledné štyri mesiace. Výnosnosť dlhopisov s 2-ročnou splatnosťou sa zvýšila na 4,99 % a dotkla sa tak 16-ročného maxima, zatiaľ čo výnosnosť dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou vzrástla na 3,93 %.

V piatok sa pozornosť investorov upriamila na dáta z amerického pracovného trhu, ktoré nenaplnili očakávania analytikov. Za jún došlo k vytvoreniu menej pracovných miest než sa predpokladalo, čo poukázalo na trhliny na americkom pracovnom trhu. Okrem zo zamestnanosti priniesol piatok aj údaje o raste miezd, ktoré rástli rýchlejšie než sa predpokladalo, čo zvyšuje šance na ďalšie navyšovanie úrokových sadzieb FEDom. S&P 500 sa počas skráteného týždňa prepadol o 1,2 %, zatiaľ čo technologických Nasdaq 100 stratil 0,9 %. Výnosnosť vládnych dlhopisov s 2-ročnou splatnosťou sa vyšplhala v piatok na 4,94 %. Cena zlata počas minulého týždňa vzrástla o 0,8 % a cena ropy o 2,6 % na 73,66 USD za barel.


PMI ISM vo výrobnom sektore v Spojených štátoch klesol v júni 2023 na 46 bodov z májových 46,9 bodu a pod prognózu 47 bodov. Čítanie poukázalo na rýchlejšie tempo poklesu vo výrobnom sektore od mája 2020. Austrálska centrálna banka počas svojho júlového zasadnutia ponechala svoju peňažnú sadzbu na úrovni 4,1 % po tom, ako ju v júni zvýšila o 25 bázických bodov, pričom od mája 2022 ju celkovo zvýšila o 400 bázických bodov.

Banková rada uviedla, že potrebuje viac času na vyhodnotenie vplyvu predchádzajúcich zvýšení, a dodala, že inflácia v krajine prekonala svoj vrchol, pričom mesačný ukazovateľ CPI vykázal v máji ďalší pokles o 5,6 %. V júni 2023 pribudlo v americkej ekonomike 209 tisíc pracovných miest, čo bolo po májovej revízii smerom nadol 306 tisíc a pod
trhovými prognózami 225 tisíc. Ide o najnižší údaj od decembra 2020, ktorý však zostáva viac ako dvojnásobok 70 – 100 tisíc pracovných miest mesačne potrebných vytvoriť na udržanie kroku s rastom populácie v produktívnom veku. Zároveň miera nezamestnanosti v USA v júni 2023 mierne klesla na 3,6 %, čo je menej ako májové sedemmesačné maximum 3,7 % a v súlade s očakávaniami trhu.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500:                    – 1,27 %
DOW JONES:             – 1,99 %
NASDAQ:                   – 1,63 %
DAX:                           – 2,97 %
Euro Stoxx 50:          – 3,67 %
NIKKEI:                     – 4,04 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500:                    + 15,03 %
DOW JONES:            + 1,81 %
NASDAQ:                   + 31,52 %
DAX:                           + 10,03 %
Euro Stoxx 50:          + 9,13 %
NIKKEI:                      + 25,94 %

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.