Rusko obchádza sankcie EÚ a stále nakupuje v Európskej únii modernú mikroelektroniku

BRUSEL / MOSKVA – Európsky tovar stále vstupuje do Ruska cez tretie krajiny.

Rusko úspešne obchádza sankcie Európskej únie a G7, aby si zabezpečilo dodávky polovodičov a iných technológií, tvrdí vysoký európsky diplomat. Jeho slová zverejnila agentúra Bloomberg

Ruský dovoz ako celok sa do značnej miery vrátil na úroveň z roku 2020 a analýzy obchodných údajov ukazujú, že pokročilé čipy a procesory vyrobené v EÚ a iných spojeneckých krajinách sa do Ruska dodávajú cez tretie krajiny, ako je Turecko, Spojené arabské emiráty a Kazachstan. Údaje naznačujú, že skutočný vplyv v niektorých oblastiach ešte nezodpovedá tomu, v čo mohli predstavitelia EÚ dúfať.

„Iba podpísať sa na nové sankcie nestačí,“ povedal Daniel Tannebaum, vedúci oddelenia medzinárodných finančných zločinov v poradenskej spoločnosti Oliver Wyman. “Teraz vlády potrebujú donucovacie mechanizmy.”

Zásielky z Číny do Ruska sa tiež zvýšili, keďže Peking zohráva čoraz dôležitejšiu úlohu v zásobovaní, dodal diplomat a požiadal, aby pri diskusii o citlivých informáciách nebol menovaný.

EÚ uvalila sankcie na takmer 1 500 ľudí, obmedzila vývoz stoviek tovaru a technológií a zamerala sa na mnohé z kľúčových zdrojov príjmov Moskvy. Niektorí predstavitelia sa však obávajú, že bloku stále chýba účinný mechanizmus na presadzovanie týchto opatrení a zaostáva za USA.

S dlhšou históriou sankcionovania cudzích mocností majú USA centralizovanú agentúru, efektívnejšie postupy zhromažďovania informácií a silnú legislatívu a nástroje na presadzovanie pravidiel doma aj v zahraničí.

V EÚ je presadzovanie práva mozaikou, ktorá padá prevažne na plecia členských štátov. Zatiaľ čo Európska komisia monitoruje implementáciu a vydáva odporúčania, národné orgány sú zodpovedné za odhaľovanie porušení a ukladanie pokút. To znamená, že výsledky nie sú konzistentné.