Špekulácie o tom čo povedal Orbán o Ukrajine

BUDAPEŠŤ – Maďarský premiér Viktor Orbán sa postavil proti predĺženiu sankcií EÚ voči Rusku  a vyjadril nádej v podporu Talianska v tejto veci.

Jeho hovorca odmietol potvrdiť pravosť slov s odvolaním sa na skutočnosť, že stretnutie sa konalo za zatvorenými dverami.

Boje na Ukrajine by mohli trvať až do roku 2030 a krajina by mohla prísť o tretinu alebo polovicu územia, povedal maďarský premiér Viktor Orbán na neverejnom stretnutí s členmi svojej strany Fidesz a jej stúpencami. Tézy prejavu maďarského premiéra prerozprávali viacerí účastníci podujatia, s ktorými sa rozprávala rozhlasová stanica Szabad Európa čo je maďarská redakcia americkej rozhlasovej stanice Radio Liberty.

V dôsledku energetickej krízy v Európe sa môže v zime zastaviť až 40 % priemyselných podnikov, povedal Orbán. Podľa neho je potrebné túto jeseň zabrániť predĺženiu sankcií EÚ voči Rusku. Maďarský premiér povedal, že si je vedomý toho, že je prakticky jediný v EÚ s takýmto postojom, no dúfa, že nová talianska vláda, ktorá vznikla v dôsledku nadchádzajúcich volieb, podporí postoj Budapešti.

Prijatie sankcií naznačuje, že v Európe neexistuje vodca, ktorý by si bol vedomý záujmov kontinentu, konal v súlade s nimi a dokázal presvedčiť ostatných, povedal Orbán. Takouto osobou bola podľa neho bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Orbán vo svojom prejave na stretnutí vyjadril názor, že eurozóna a EÚ by sa mohli do roku 2030 zrútiť a Vyšehradská štvorka (politická únia Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska. – RBC ) v budúcnosti má šancu stať sa „centrom moci“ v Európe. Zároveň uviedol, že v dôsledku nepriateľských akcií na Ukrajine je spolupráca v rámci Kvarteta v kríze.

Stretnutie členov strany Fidesz a jej blízkych intelektuálov sa koná každú jeseň v obci Kötçe pri príležitosti novej politickej sezóny, kde tradične vystupuje maďarský premiér Viktor Orban, poznamenáva 444.hu . Hovorca maďarskej vlády Bertalan Havasi povedal, že nemôže potvrdiť Orbánove vyjadrenia, pretože podujatie bolo pre tlač uzavreté, uvádza Telex .

(Informácie nie je možné overiť)