Maloobchod v januári ovplyvnili najmä klesajúce tržby hypermarketov a supermarketov

BRATISLAVA – Medziročný rast tržieb sa prejavil pri piatich z deviatich zložiek maloobchodu. Podniky reštaurácií a pohostinstiev tržby zvýšili takmer 1,5 násobne, tržby v ubytovaní sa blížili k dvojnásobku.

Informuje o tom Štatistický úrad SR.

Tržby v maloobchode sa v januári 2023 medziročne zvýšili len o 0,1 %. Tržby rástli v piatich z deviatich zložiek maloobchodu. Podielovo najvýznamnejšia zložka maloobchodu, hyper- a supermarkety (nešpecializované predajne), začali rok reálnym medziročným poklesom tržieb. Nominálna hodnota ich tržieb síce medziročne vzrástla, ale v stálych cenách1) sa ich hodnota zredukovala vplyvom rekordnej inflácie o 6 %. Podobne na tom boli aj hobymarkety, či predajne nábytku a spotrebnej elektroniky (špecializované predajne s tovarom pre domácnosť), ktoré v stálych cenách skončili v mínuse o 10,7 %.

Celé odvetvie sa dostalo do nevýrazného plusu najmä vplyvom 45 % rastu tržieb predajní pohonných látok, ale tento výsledok je významne ovplyvnený rozšírením počtu spravodajských jednotiek od začiatku roka 2023, ktoré bolo spôsobené preklasifikovaním ich hlavnej činnosti do maloobchodu.

Rast podporilo aj zvýšenie tržieb o tretinu v predaji s počítačmi a komunikačnou technikou (špecializované predajne so zariadeniami pre IKT) a o viac ako 3 % aj v predajniach s obuvou, textilom, drogériou (špecializované predajne s ostatným tovarom) a tiež v zásielkovom predaji (predaj mimo predajní, stánkov a trhov).