Obyvatelia EÚ pokračujú v odkladaní spotreby

BRUSEL –  Európania na svojich bankových účtoch šetria stovky miliárd eur, hoci obchody a reštaurácie sa v mnohých krajinách znovu otvorili. Ľudia odmietajú míňať peniaze uprostred rastúcej nezamestnanosti a hrozby druhej vlny pandémie koronavírusov, píše o tom agentúra Bloomberg.

Spotrebiteľské výdavky, ktoré tvoria viac ako polovicu európskeho hospodárstva, sú pre oživenie kritické. Nízky domáci dopyt zvyšuje riziko dlhodobého a zložitého zotavenia Európy z krízy.

Úspory domácností v štyroch najväčších krajinách eurozóny (Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Nemecko) vyskočili v marci a apríli o vyše 100 miliárd eur. Je to trojnásobok priemernej miery rastu za posledné desaťročie. Publikácia tiež predpokladá, že britské úspory sa v druhom štvrťroku prudko zvýšia.

Európska komisia varovala, že spotrebitelia môžu určitý čas naďalej vyčleňovať väčšinu svojich príjmov. Európska centrálna banka predpovedá, že spotreba v regióne by sa mala zotaviť v druhom štvrťroku, ale hodnoty pred karanténou prekročia až v roku 2022.

Väčšina občanov EÚ (58 percent) čelí finančným problémom v dôsledku krízy. Približne tretina Európanov uviedla, že v dôsledku hospodárskej situácie prišli o svoje príjmy. V nasledujúcich mesiacoch môže prísť o prácu 30 miliónov ľudí.