TV diskusia Joe Biden versus Donlad Trump

WASHINGTON – Kandidát na prezidenta USA za Demokratickú stranu Joe Biden pred prvou televíznou debatou žiadal, aby jeho súpera Donalda Trumpa z Republikánskej strany, testovali či neberie drogy. Ten žiadal, aby jeho súpera vyšetrili, či nemá stareckú demenciu. Čo odznelo v ich prvej diskusii v televízii? 

Demokratický kandidát odmietol vyšetrenia, ale počas debaty, ktorú moderoval moderátor Fox News Chris Wallace, Biden označil hlavu štátu za „klamára“, „klauna“ a „najhoršieho prezidenta v amerických dejinách“.

Joe Biden obvinil Trumpa z toho, že vďaka nemu vedú USA vo svetových štatistikách úmrtí na pandémiu koronavírusov. Biden uviedol, že obetí bude menej, ak by americký prezident „bol oveľa inteligentnejší“.

„Použili ste slovo múdrejší?” Spýtal sa Trump a pripomenul mu, že nemal v strednej škole dobré známky. „Nikdy pri rozhovore so mnou nepoužívajte slovo” inteligentný.”

Trump počas debaty viackrát spomenul syna svojho rivala Huntera Bidena, ktorý pracoval pre ukrajinskú spoločnosť Burisma, a predtým bol prepustený z americkej armády pre užívanie drog.

Trump označil prepustenie Huntera Bidena z armády za „nedôstojné“, pripomína správy, že konzultačná firma, ktorej šéfoval, získala 3,5 milióna dolárov od vdovy po bývalom starostovi Moskvy Jurijovi Lužkovovi Elene Baturinovej.

„Toto je lož,“ odpovedal krátko Biden a zdôraznil, že jeho syn slúžil v Iraku a že šéf Bieleho domu označil podľa správ amerických médií bojových veteránov a vojenský personál za „nepodarencov“.

Zdá sa, že všetky tieto obvinenia na začiatku debaty vážne urazili bývalého viceprezidenta USA. „Možno budeš držať hubu“, povedal Biden súperovi.

Mimochodom, centrála kampane Biden okamžite zavesila túto frázu na tričká, ktoré sa budú v USA predávať tento týždeň.

„Môžeme hovoriť o rodine a etike,” dodal bývalý viceprezident. „Nechcem to robiť. Môžeme sa rozprávať celú noc nie o mojej, ale o jeho rodine.”

Pokúsil sa objasniť, prečo americký prezident, ktorý si hovorí miliardár, zaplatil v roku 2016 na daniach iba 750 dolárov. To je menej, ako platia učitelia a zdravotné sestry v USA.

„Moja rodina prišla o majetok, pretože sme prišli do Washingtonu a začali reformovať vládu,“ odpovedal Trump
a odmietol odpovedať na otázky týkajúce sa jeho daní.

Po niekoľkých pokusoch obviňovať amerického prezidenta z ekonomických problémov a prudkého nárastu nezamestnanosti sa zdá, že Biden to vzdal.

„Od tohto klauna nie je možné dostať nijakú rozumnú odpoveď,“ povedal potichu.

V diskusii o pandémii koronavírusov Trump uviedol, že vakcína Covid-19 bude vytvorená v Spojených štátoch pred voľbami začiatkom novembra a bezprostredne po nich bude „k dispozícii“ všetkým.

“A to je ten istý človek, ktorý vám povedal, že ešte pred Veľkou nocou [v apríli] zmizne vírus, že teplé počasie.
A možno si môžete podať injekciu prostriedkom na umývanie riadu a byť vyliečený,” povedal Biden. “
„Povedal som to so sarkazmom,“ odpovedal Trump, pričom na brífingu v Bielom dome skutočne navrhol použiť ako prostriedok proti koronavírusu prostriedok na umývanie riadu. Táto diskusia je prvou z troch, ktoré budú medzi prezidentom a demokratickým prezidentským kandidátom. Podľa povestí, ktoré kolujú vo Washingtone už druhý týždeň, môže  Donald Trump, ktorý prehráva v prieskumoch verejnej mienky, odmietnuť pokračovať v diskusiách.