Bielorusko: portál TUT bez postavenia online média

MINSK –  Najpopulárnejší bieloruský internetový zdroj, tut.by, bol nariadením ministerstva informácií
od 1. októbra zbavený mediálneho postavenia na tri mesiace. Čelí úplnej strate tohto postavenia. Ako to hrozí jeho novinárom?

Bieloruské ministerstvo informácií vydalo v utorok 29. septembra príkaz 2020 na pozastavenie štatútu online média tut.by od 1. októbra 2020 a 8. októbra 2020 súd zváži žiadosť o ukončenie jeho fungovanie. To znamená, že portál by vôbec nemohol existovať. Zákon „O masmédiách“ v Bielorusku ustanovuje dobrovoľnú registráciu internetových zdrojov ako online média – v tomto prípade získava web štatút mediálneho výstupu a jeho zamestnanci sú uznávaní ako novinári.

V krajine zatiaľ neexistujú precedensy týkajúce sa pozastavenia alebo ukončenia publikovania v online priestore. Dôvodom žiadosti o konečné zbavenie postavenia média tut.by sú štyri varovania, ktoré portálu odoslalo  ministerstvo informácií. Zákon dáva ministerstvu právo nezávisle pozastaviť vydávanie médií v prípade, že bude
na súde podaná žaloba o jeho likvidácii.

Čo sa mení pre portál tut.by “Do 30. decembra 2020, ako je uvedené v nariadení ministerstva informácií, počas týchto troch mesiacov nebudeme mať štatút média. To znamená, že budeme pracovať ako internetový zdroj, ale nie ako médium,” vysvetlila v rozhovore pre nemeckú stanicu Deutsche Welle šéfredaktorka portálu Marina Zolotová. Zdôraznila, že tut.by funguje ako online médium iba od januára 2019 a predtým, od 5. októbra 2000 , „pracujeme ako internetový zdroj bez mediálneho statusu“.

Šéfredaktorka tut.by sa momentálne najviac obáva ochrany svojich zamestnancov, ktorí pracujú v teréne – venujú sa protestom, ktoré sa v krajine nezastavili od 9. augusta. “Od 1. októbra nebudú mať chlapci štatút novinára.
Podľa toho môžu v očiach bezpečnostných úradníkov vyzerať ako účastníci protestných akcií, môžu byť zadržaní a môže byť proti nim zahájený akýsi administratívny proces,” uviedla Zolotová.

Na tlačovej konferencii v Bieloruskej asociácii novinárov (BAJ) 30. septembra Zolotová oznámila, že portál
od 1. októbra nebude posielať svojich zamestnancov do terénu kvôli pokrytie neoprávnených protestov.
“Naši novinári nebudú môcť pokojne pracovať na protestných akciách. Nebudeme riskovať s novinármi a posielať ich
do akcií bez postavenia novinára,” ubezpečila šéfredaktorka tut.by.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.