MMF tvrdí, že nie je čas na improvizáciu

WASHINGTON – Medzinárodný menový fond (MMF) navrhuje spojiť sily na prekonanie globálnej krízy.

Kolísanie cien komodít, ktoré znižuje potravinovú a energetickú bezpečnosť, môže vážne ovplyvniť dlhodobý hospodársky rast, uvádza sa v novej správe, ktorú pripravil MMF pre krajiny G20. Analytici zaznamenávajú, že v súčasnej „alarmujúcej situácii“ štátne orgány často volia dosť radikálne a zároveň negramotné opatrenia na jej potlačenie. Fond vyzýva krajiny, aby konali konsolidovaným spôsobom, aby nezhoršovali prebiehajúcu fragmentáciu globálnej ekonomiky a minimalizovali dlhodobé nepriaznivé účinky kolísania cien komodít.

Hoci svetové ceny potravín a energií naďalej klesajú zo svojich vrcholov v marci minulého roka, pokračujúca volatilita cien komodít je stále vysoká a ohrozuje globálnu potravinovú a energetickú bezpečnosť, uvádza sa v novej správe MMF. Neustále kolísanie cien surovín vedie najmä k vyšším cenám dovážaného tovaru na domácich trhoch a vedie k vysokej inflácii. V rámci boja proti nej krajiny G20 počas celého roku 2022 dôsledne sprísňovali svoju menovú politiku, pripomína MMF: úrokové sadzby vo väčšine krajín (vyspelých aj rozvojových) rástli rýchlo a synchrónne. Niektoré štáty, ktoré sa snažili podporovať vlastnú výrobu, obmedzili obchodné toky a vyvinuli politiku protekcionizmu.

MMF odhaduje, že 17 % opatrení implementovaných krajinami G20 súviselo s cenami potravín, 48 % súviselo s cenami energií, a hoci niektoré z týchto opatrení boli zrušené, podarilo sa im vážne deformovať tvorbu cien, vďaka čomu skutočný príspevok surovín na ceny potravín a plynu je ťažké posúdiť.

Vo väčšine krajín túžba regulovať situáciu v krátkodobom horizonte nijako nesúvisela nielen s dlhodobými, ale ani so strednodobými cieľmi, globálnymi aj národnými, zdôrazňujú analytici.

V súvislosti s rastúcou fragmentáciou ekonomiky, ktorú minulý týždeň opäť pripomenula výkonná riaditeľka MMF Kristalina Georgieva, fond navrhuje opatrenia, ktoré majú krajinám pomôcť dostať sa zo súčasnej krízy. Kľúčovou úlohou, na ktorej by mala byť menová politika krajín viazaná, je obmedziť infláciu.

MMF podporuje menovú politiku, v ktorej úrokové sadzby zostávajú vysoké, kým sa pokles inflácie nestane „jasne viditeľným“, ale ďalšie opatrenia prijaté vládami vyvolávajú u analytikov otázky a obavy.

Odporúča sa teda zrušiť tie, ktoré sú spojené s obmedzovaním vplyvu vysokých svetových cien komodít na domáce ceny potravín a energií – možno ich nahradiť efektívnejšou cielenou podporou pre najzraniteľnejšie domácnosti. Pomôže to znížiť rozpočtové náklady, čo je dôležité najmä pre ekonomiky s vysokou úrovňou verejného dlhu. Pochopenie reálnych cien navyše podľa MMF na jednej strane prispeje k rýchlejšiemu návratu k relatívne stabilným cenám energií a na strane druhej stimuluje rozvoj alternatívnej energie.

Niektoré kroky na prekonanie krízy by mali krajiny prijať „nielen súčasne, ale spoločne“, zdôrazňuje MMF. Medzi nimi napríklad zabezpečenie neobmedzeného medzinárodného obchodu. V správe sa ako príklad úspešnej spolupráce v tejto oblasti uvádza dohoda o obilninách. Pripomeňme, že hoci má ruská strana stále otázky týkajúce sa plnenia svojich podmienok, FAO OSN v jednej zo svojich posledných správ zopakovala, že „čiernomorská iniciatíva“ pomohla obmedziť ceny obilia a podporiť rozvojové krajiny – to boli hlavné argumenty predvečer jeho predĺženia 18. marca 2023.