Novaya Gazeta Evropa: mobilizácia 1 mil. mužov

MOSKVA – Tajný siedmy paragraf vyhlášky o mobilizácii umožňuje ministerstvu obrany povolať milión ľudí. O tom pre Novaya Gazeta. Európa,“ uviedol zdroj z prezidentskej administratívy.

Deň predtým bol na stránke právnického informačného portálu zverejnený sken dekrétu Vladimíra Putina o zavedení „čiastočnej mobilizácie“ v Rusku. Siedmy odsek vyhlášky je určený „na úradné použitie“. Prezidentov tlačový tajomník Dmitrij Peskov neskôr v odpovedi na otázky novinárov uviedol, že utajovaná položka sa týkala počtu záložníkov, ktorí môžu byť povolaní na vojenskú službu.

“Jediné, čo môžem povedať, je, že Sergej Kozhugetovič Shoigu vo svojom rozhovore povedal: “300 tisíc ľudí.” Tu hovoríme o počte až 300-tisíc ľudí, “upresnil Peskov.

Zdroj pre Novaja Gazeta Evropa v prezidentskej administratíve zdôrazňuje, že najprv sa diskutovalo o otázke zaradenia celého textu dekrétu pod nadpis „na úradné použitie“ – presadzovali to zástupcovia ministerstva obrany. Neskôr sa podľa zdroja rozhodlo skryť pod hlavičku len siedmy bod, ktorý sa reálne zaoberal počtom tých, ktorí by mali byť mobilizovaní.