Čo týždeň dal: Federálny rezervný systém ohlásil postupné obmedzovanie stimulov

NEW YORK – V piatok dosiahli americké akcie rekordné maximá po tom, čo prejav predsedu Federálneho rezervného systému uistil investorov, že obmedzovanie ekonomických stimulov bude postupné.

Cena ropy začiatkom tohto týždňa vzrástla. V utorok cena ropy nadviazala na pondelkové prudké cenové rasty po cenových prepadoch v minulom týždni. Rast cien ropy bol podporený perspektívou vzostupného dopytu. Pozitívom pre ropu bola aj správa, že v Mexiku došlo k veľkému výpadku výroby a takisto, že americké regulačné orgány vydali prvé úplné schválenie vakcíny proti COVID-19. Ceny ropy Brent a WTI vyskočili v pondelok o viac ako 5 %, pričom im pomohol aj slabší dolár, po tom, ako minulý týždeň zaznamenali svoje najväčšie týždenné straty za viac ako deväť mesiacov. Analytici uviedli, že zdanlivý úspech Číny v boji proti šíreniu variantu Delta tiež podporil sentiment dopytu po rope, pričom v najnovších údajoch neboli hlásené žiadne prípady lokálne prenosných infekcií. Americké ministerstvo energetiky v pondelok oznámilo, že v súlade s legislatívou predá až 20 miliónov barelov ropy z núdzovej zásoby, pričom dodávky sa uskutočnia medzi 1. októbrom a 15. decembrom. Znakom pretrvávajúceho dopytu po rope bola aj hrubá výkonnosť indických rafinérií, ktorá v júli vzrástla na najvyššiu úroveň za tri mesiace, pretože sa opäť zvýšil dopyt po palive, čo taktiež podporilo ceny.

Z počiatku týždňa zaznamenávali rast aj čínske technologické akcie, ktoré sa v predchádzajúcom období dostali pod tlak z dôvodu zvýšenia regulačnej politiky zo strany čínskej vlády. Sentiment investorov pre čínske technologické akcie bol posilnený spätným odkupom akcií spoločnosti Tencent a tým, že spoločnosť Ark Investment Management nakúpila akcie JD.com po silných hospodárskych výsledkoch. Aj keď nič nenasvedčuje tomu, že by sa zvýšený dohľad nad čínskymi technologickými a inými rýchlo rastúcimi podnikmi v krajine znížil, absencia nových iniciatív v posledných dňoch otvorila dvere investorom, ktorí v čínskych akciách vidia dlhodobejšiu hodnotu.

Vo štvrtok uzavreli americké akcie obchodný deň v červených číslach. Dôvodom poklesu na trhoch bola opatrnosť investorov po výbuchoch v Afganistane a pred zhromaždením Federálneho rezervného systému, ktoré môže poskytnúť viac informácií o budúcom prístupe k zoslabovaniu ekonomických stimulov. Traja popredný predstavitelia z Federálnej rezervnej banky, ktorí podporujú jastrabiu politiku v predvečer výročného sympózia centrálnej banky, ktoré sa koná v Jackson Hole vyzvali, aby tvorcovia menovej politiky čo najskôr zvolili prístup spomalenia nákupov aktív aj napriek riziku šírenia sa variantu delta. K poklesu na trhoch viedli aj akcie z energetického sektora z dôvodu poklesu cien ropy počas dňa. Vo štvrtok boli počas dňa zverejnené aj dáta z trhu práce a ročné údaje o vývoji hrubého domáceho produktu Spojených štátov amerických, ktoré mierne zaostali za očakávaniami a dopomohli k poklesom na trhu.

V piatok dosiahli americké akcie rekordné maximá po tom, čo prejav predsedu Federálneho rezervného systému Jeromea Powella uistil investorov, že obmedzovanie ekonomických stimulov bude postupné.  Jerome Powell sa vyjadril, že by centrálna banka mohla začať znižovať svoje mesačné nákupy dlhopisov v tomto roku. Powell ďalej zdôraznil, že krok k ukončeniu programu nákupu dlhopisov by nemal byť interpretovaný ako znak toho, že čoskoro dôjde k zvýšeniu sadzieb. Podľa jeho slov bude Federálny rezervný systém naďalej udržiavať cieľový rozsah sadzby federálnych fondov na súčasnej úrovni, kým ekonomika nedosiahne podmienky konzistentné s maximálnou zamestnanosťou a inflácia nedosiahne 2 %, alebo bude nejaký čas mierne nad toto úrovňou. Dosiahnutie maximálnej zamestnanosti a inflácie na stabilnom 2 % základe potrvá pravdepodobne ešte dlhší čas.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoja za zmienku predaj nových rodinných domov v Spojených štátoch, ktoré sa v júli zvýšili, ale dynamika trhu s bytmi sa spomalila v dôsledku rastúcich cien. Predaje nových domov v USA v júli vzrástli medzimesačne o 1,0 % na 708 tisíc, trh odhadoval nárast o 3,0 %. Nemecké HDP rástlo v druhom kvartáli o 9,8 %, čo bolo nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 9,6 %. Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 2,979 mil. barelov, pričom sa očakával pokles o 2,683 mil. barelov. Index podnikateľskej klímy v Nemecku podľa inštitútu Ifo poklesol v auguste z úrovne 100,7 bodov na 99,4 bodov, pričom sa očakával pokles na 100,4 bodov. Počet Američanov podávajúcich nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti sa v minulom týždni zvýšil o 4 tisíc na 353 tisíc, ide o prvé navýšenie po štvortýždňovom období postupných poklesov. Americká ekonomika v 2. štvrťroku 2021 zaznamenala medziročný nárast o 6,6 %, očakávania trhu boli nadstavené na úrovni rastu o 6,7 %. Osobné výdavky v USA sa v júli medzimesačne zvýšili o 0,3 %, po júnovom zvýšení o 1,1 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +1,52 %

DOW JONES: +0,96 %

NASDAQ: +2,82 %

DAX: +0,28 %

Euro Stoxx 50: +1,05 %

NIKKEI: +2,32 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:  +20,06 %

DOW JONES: +15,84 %

NASDAQ: +17,39 %

DAX: +15,55 %

Euro Stoxx 50: +17,97 %

NIKKEI: +0,72 %

Tomáš Ferech, Dealing desk

www.capitalmarkets.sk

Capital Markets, o. c. p., a.s.