Ruská federácia plánuje spustiť národnú obchodnú platformu pre obchodovanie s ropou značky Urals

MOSKVA –  Ruskí predstavitelia a producenti ropy rokujú o vytvorení globálnej referenčnej hodnoty pre ruskú ropu. Iniciatívu podnietili rozhovory o obmedzení cien ruskej ropy, uviedol zdroj Bloombergu.

Rusko plánuje vytvoriť svoj vlastný národný ropný benchmark v snahe zmierniť západné sankcie a vyhnúť sa možnému cenovému stropu ruskej ropy.Ruskí predstavitelia uviedli, že dodávatelia ropy v krajine a jej centrálna banka začali túto jeseň rokovať o spustení národnej platformy na obchodovanie s ropou, informovala agentúra Bloomberg. Obchodná platforma by mala prilákať dostatok kupcov, aby sa ruská ropa do polovice roku 2023 stala referenčným bodom spolu s ropou WTI a ropou Brent na globálnom komoditnom trhu.Rusko sa posledných 10 rokov pokúša – a zatiaľ neúspešne – stanoviť referenčnú hodnotu pre svoju ropu značky Urals , no táto myšlienka sa stala atraktívnejšou pre jeho producentov a politikov po tom, čo krajinu zasiahli prívaly sankcií zo strany USA a západných krajín. robiť plány.obmedziť cenu ruskej ropy.

Nedávne diskusie poukazujú na plány Západu obmedziť cenu ruskej ropy v rozmedzí 40 až 60 dolárov, hoci ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že takáto dobrodružná ponuka je absurdná a „neuspeje“ a povedie k odvetným opatreniam, čo spôsobí, že ceny ropy dokonca vyskočia. vyššie. Ak sa tak stane, ropa by podľa analytikov mohla stáť až 150 dolárov za barel.

Krajina sa teraz snaží predať čo najviac ropy bez akýchkoľvek obmedzení, povedali pre Bloomberg dvaja ľudia oboznámení s touto záležitosťou.  Jeden zdroj dodal, že rozhodnutie zaviesť referenčnú hodnotu ropy bolo čiastočne vyvolané prebiehajúcimi rokovaniami o cenovom strope na summite G-7 začiatkom tohto mesiaca.

Aby bol nový benchmark uznaný globálne, Rusko musí vyriešiť akýkoľvek potrebný právny rámec pred spustením platformy, čo vláda ešte musí urobiť, podľa dokumentu, ktorý unikol do Bloombergu. Obchodná platforma bude tiež musieť akumulovať pomerne vysoký objem obchodov, čo krajina v minulosti na iných komoditných burzách nedokázala.

Ale Rusko to dokáže. Napriek tomu, že Ruská federácia ponúkla svojim spojencom veľké zľavy, krajina za prvých 100 dní od spustenia špeciálnej operácie na Ukrajine získala takmer 100 miliárd dolárov na príjmoch z exportu palív a len od čínskych a indických kupcov v prvom roku získala 24 miliárd dolárov.