Čo týždeň dal: sezóna správ o hospodárení firiem

NEW YORK – Akciové trhy tento týždeň trápila vysoká inflácia a prichádzajúca  sezóna správ o hospodárení podnikov, ktorých akcie sa obchodujú na burzách.

Akcie väčšinu týždňa s výnimkou piatka klesali vplyvom makro ekonomických výsledkov. Inflácia v USA sa dostala na hodnotu 9,1 %  čo je najvyššie od roku 1981. Počas týždňa silnel dolár, kde sme zaznamenali paritu s eurom.  A trhmi hýbala aj správa o inverzii krivky amerických dlhopisov.

V pondelok sme po minulotýždňových ziskoch zaznamenali na akciových trhoch v Európe a USA pokles. Hlavným ťahúňom poklesu boli spoločnosti s veľkou trhovou kapitalizáciou ako Tesla Inc. a Apple Inc. V pondelok sme zaznamenali aj najnižší objem obchodovania v roku 2022. Správou dňa bol aj rastúci dolár, ktorý rástol na všetkých hlavných menových pároch a voči euru sme sa dostali skoro na paritu. Prudké zvyšovanie sadzieb centrálnou bankou USA a obavy z recesie sú hlavné dôvody prečo dolár tak rastie. Silný dolár bude komplikovať situáciu a môže znížiť zisky mnohých veľkých amerických firiem, čo môže vytvárať dodatočný predajný tlak. Viaceré firmy, ako napríklad giganti Microsoft Corp., Costco Wholesale Corp. a Salesforce Inc. sa vyjadrili, že v skutočnosti riešia otázku vplyvu prudkého vzostupu americkej meny. Akcie spoločnosti Twitter Inc. v pondelok klesli po tom, ako Elon Musk odstúpil od dohody o kúpe spoločnosti v hodnote 44 miliárd USD. Akcie uzavreli o 11 % nižšie na úrovni 32,65 USD, čím sa vymazala trhová hodnota približne 3,2 miliardy USD. Miliardár tvrdí, že Twitter skreslil údaje o používateľoch. Elon Musk si myslí, že počet spamových botov na platforme je oveľa vyšší, ako spoločnosť zverejnila.

V utorok sa na trhu prejavovala nervozita. Akciové indexy v Európe ukončili obchodný deň v zisku, to isté sa nedá povedať o akciách v Spojených štátoch. Tie počas utorkového obchodovania kolísali a nakoniec uzavreli v červených číslach. Investori boli nerozhodní hlavne z dôvodu prichádzajúcich výsledkov inflácie v USA. Trhom hýbala aj správa o inverzii krivky amerických dlhopisov. Dostali sme sa na úroveň, aká nebola zaznamenaná od roku 2007. Inverzia krivky je potenciálnou predzvesťou hospodárskeho poklesu. V utorok bol znova sledovaný dolár na ktorý reagovala aj spoločnosť PepsiCo Inc., ktorá oznámila výsledky za druhý štvrťrok a uviedla, že dopyt zostáva silný napriek inflácii, ale zdôraznila prekážky spojené so silným dolárom. Vplyvy prudkého nárastu americkej meny budú veľmi pozorne sledované počas celej výsledkovej sezóny. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu očakáva, že rast globálneho dopytu po rope v budúcom roku prevýši nárast dodávok o 1 mil. barelov denne. Na vyplnenie tejto medzery by OPEC musel výrazne zvýšiť ťažbu, ale členovia už teraz výrazne zaostávajú za potrebnými objemami v dôsledku nedostatočných investícií a politickej nestability.

V stredu americké akcie znova klesli po výsledkoch inflácie, ktorá bola najvyššia od roku 1981. Horšie výsledky inflácie znamenajú, že FED bude musieť uskutočniť ešte väčšie zvýšenie úrokovej sadzby. Sadzba swapových kontraktov viazaných na júlové zasadnutie centrálnej banky v stredu vzrástla až na 2,477 %, teda približne o 90 bázických bodov. To znamená, že zvýšenie o minimálne 75 bázických bodov sa považuje za definitívne a existuje šanca, že by sa sadzba zvýšila o 100 bázických bodov.  Obavy z recesie medzitým pomohli podporiť dopyt po dlhopisoch s dlhšou splatnosťou, čím sa inverzia sledovanej výnosovej krivky s 2- až 10-ročnou splatnosťou zvýšila na viac ako 20 bázických bodov, teda na úroveň, ktorú sme nevideli od roku 2006. Ekonómovia Bank of America Corp. predpovedajú v tomto roku v USA “miernu recesiu”, pričom tvrdia, že výdavky na služby sa spomaľujú a vysoká inflácia podnecuje spotrebiteľov k tomu, aby menej míňali. Na náladu vplývali aj negatívne signály prezidenta atlantskej centrálnej banky Raphaela Bostica, ktorý povedal, že “v hre je všetko” na boj proti cenovým tlakom.

Vo štvrtok predstavitelia FEDu ukľudnili situáciu na trhu. Akcie vzrástli po tom ako guvernér Fedu Christopher Wallerand a prezident Fedu v St. Louis, James Bullard povedali, že v júli podporia zvýšenie o 75 bázických bodov po znepokojujúcich výsledkoch inflácie. Podľa Wallera trhy trochu predbehli samy seba keď posudzovali rast o 100 bázických bodov na júlovom zasadnutí. Vo štvrtok zverejnili výsledky veľké americké banky JPMorgan Chase & Co. a Morgan Stanley, ktorých akcie sa prepadli, v dôsledku horších výsledkov ako sa predpokladalo. JPMorgan Chase & Co. dočasne zastavila spätné odkupy, pretože zisky zaostali za odhadmi, a spoločnosť Morgan Stanley oznámila pokles príjmov z investičného bankovníctva. Šéfovia oboch bánk však povedali, že svoje firmy nenasmerujú k úkrytu, aj keď vidia, že globálne udalosti ničia ekonomiku. Podľa novej štúdie ekonóma Bank of Atlanta bude mať zmenšenie súvahy Fedu v hodnote 8,9 bilióna USD časom efekt rovnajúci sa maximálne trom zvýšeniam úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu. To naznačuje, že znižovanie aktív bude mať relatívne mierny účinok v porovnaní so zvyšovaním sadzieb na boj proti inflácii.

Počas piatku akcie rástli po tom čo investori znížili pravdepodobnosť na väčšie zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby Federálnym rezervným systémom v júli. Swapy predpokladajú tento mesiac sprísnenie o 80 bázických bodov, čo je stále agresívne zvýšenie, ale v porovnaní s predpoveďami o 100 bázických bodov v stredu po inflácii je to o čosi nižšie. Ekonomické údaje boli všelijaké, ale pozornosť obchodníkov upútal pokles dlhodobých inflačných očakávaní amerických spotrebiteľov na ročné minimum. Dôvodom je skutočnosť, že tvorcom politík môže poskytnúť určitú útechu, že cenové tlaky by sa mohli znižovať. Podľa stratégov Bank of America Corp. by americké akcie mohli zaznamenať ďalší pokles, keďže v druhej polovici tohto roka sa zvyšuje riziko hospodárskeho poklesu a silnejšieho dolára. Akciové trhy by mohli zažiť “riadnu kapituláciu”, ak budú výsledky za druhý štvrťrok horšie, ako sa očakávalo. Spoločnosť Wells Fargo & Co. uviedla, že bude pokračovať v spätnom odkupovaní akcií, ale bude to “obozretné”. Banka Citigroup rástla o viac ako 10 % po vynikajúcich výsledkoch, aj keď oznámila plány pozastaviť spätné odkupy akcií.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoji za zmienku ročná miera inflácie v USA vzrástla v júni 2022 na 9,1 %, čo je najviac od novembra 1981. Výrobné ceny pre konečný dopyt v USA v júni 2022 medzimesačne vzrástli o 1,1 %, čo je najviac za tri mesiace a nad trhové prognózy, ktoré počítali s rastom o 0,8 %. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko sa v júli 2022 prepadol na -53,8 bodu. Maloobchodné tržby v USA v júni 2022 medziročne vzrástli o 1 %, čím prekonali prognózy rastu, ktoré predpokladali rast o 0,8 %. Najväčší nárast zaznamenali tržby na čerpacích staniciach. Na druhej strane nižšie tržby boli zaznamenané v predajniach stavebných materiálov. Maloobchodné tržby v Taliansku vzrástli v máji 2022 o 1,9 % oproti predchádzajúcemu mesiacu. Ročná miera inflácie v Taliansku v júni 2022 medziročne vzrástla na 8 %, čo je najvyššia hodnota od januára 1986. Priemyselná výroba v Indii v máji 2022 medziročne vzrástla o 19,6 %. Index optimizmu malých podnikov NFIB v Spojených štátoch sa prepadol na najnižšiu hodnotu od januára 2013. Lepšie podnikateľské podmienky v nasledujúcom polroku očakáva 61 % majiteľov malých podnikov. Čo je najnižšia úroveň zaznamenaná v 48-ročnom prieskume.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -0,94 %

DOW JONES:     -0,16 %

NASDAQ:            -1,57 %

DAX:                     -1,16 %

Euro Stoxx 50:   -0,84 %

NIKKEI:                 +1,02 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -18,95 %

DOW JONES:      -13,90 %

NASDAQ:            -26,80 %

DAX:                     -19,01 %

Euro Stoxx 50:   -19,10 %

NIKKEI:                -12,80 %

 

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.