Kazachstan: čo teraz robí Ústav radiačnej bezpečnosti a ekológie v meste Kurčatov

KURČATOV / SEMEY  – Po uzavretí pokusnej jadrovej strelnice pri meste Semipalatinsk 29. augusta 1991 sa Kazachstan zaoberá skúmaním dôsledkov jadrových pokusov v regióne.

Vedúcou inštitúciou, ktorá sa zaoberá dôsledkami jadrového žiarenia na pôdu, vzduch, vodu a živé organizmy je Inštitút jadrovej bezpečnosti a ekológie v meste Kurčatov, ktoré je v regióne bývalej jadrovej strelnice. Ústav vznikol 29. októbra 1993.

“Pracoval som kedysi v súkromnou sektore. Nemám tu vyšší plat. Môžem sa tu však zaoberať vedou. Nikto ma nenaháňa. To má veľký význam pre ľudí v regióne a aj pre celú krajinu. Nevadí mi, že ti líšky dávajú dobrú noc,” povedal pre Finančné noviny jeden z vedeckých pracovníkov ústavu. Podľa diskusie s vedeckými pracovníkmi je vidieť, že sú fanatikmi v oblasti vedy v pravom slova zmysle. Zanietene ukazujú ako z pôdy abstrahujú plutónium a iné ťažké kovy. Sú zamilovaní do všetkých mikroskopov, strojov a strojčekov, ktoré potrebujú k práci. Jednoducho povedané baví ich. Nikto nikam nechce odísť.

Ústav má päť oddelení. V regióne jadrovej strelnice odoberá vzorky rôznych objektov ako voda, pôda, usadeniny, biologický materiál, poľnohospodárska produkcia, potraviny, ale aj stavený materiál. Skúma aká je v nich úroveň radiácie a aké rádioaktívne prvky sa v týchto objektoch nachádzajú. Využíva najnovšie technológie, ktoré kúpil od najlepších svetových výrobcov.

Ústav vytvoril vlastné zariadenie umožňujúce merať radiáciu, ktorú môže mať v sebe človek. Skúma samotný personál, ktorý pracuje v priestore bývalej strelnice, ale aj bežných obyvateľov regiónu.

Hlavným cieľom inštitúcie je zistiť, či sa bude môcť v danom regióne využívať pôda na normálne ekonomické využitie. Personál vedeckého pracoviska odhaduje, že čiastočne sa bude môcť pôda využívať o šesť, či desať rokov.