Rusko sa chystá vyhlásiť víťazstvo nad cenovým stropom G7: Urals zdražuje na 59,98 USD za barel

LONDÝN – Vlajková loď ruskej ropy sa obchoduje na úrovni cenového stropu G7.

Cena čiernomorskej ropy Urals vzrástla na 59,98 USD za barel

Vlajková loď Ruska, ropa Urals, vzrástla na cenovú hranicu, ktorú stanovili krajiny G7 v snahe znížiť financovanie vojenskej kampane Ruska na Ukrajine.

Ak by najvyššia exportná ropa krajiny prekročila hranicu 60 USD, umožnilo by to Moskve vyhlásiť akési víťazstvo a ukázať, že Rusko dokáže dodávať tovar kupujúcim na celom svete bez pomoci západných firiem. Cenový strop umožňuje prepravu ruskej ropy západnými loďami a s poistením len vtedy, ak je cena pod touto hranicou.

Od minuloročného sprísnenia sankcií však vznikla obrovská tieňová flotila tankerov, ktoré pomáhajú prepravovať ropu tejto krajiny a obchádzať obmedzenia.

Podľa agentúry Argus Media cena ropy v čiernomorskom prístave Novorossijsk v utorok vzrástla na 59,98 USD za barel. Odhady cenovej agentúry sú dôležité pri určovaní budúcich limitov.

Americkí predstavitelia už dlho tvrdia, že cenový limit je potrebný, aby sa kupujúcim poskytla páka, ktorá zabezpečí, že ak Rusko bude môcť predávať svoju ropu, nebudú predpoklady na šok v dodávkach ropy.

Prekročenie 60 USD za ropu Urals však napriek tomu naznačuje, že schopnosť Ruska dodávať si ju samo rastie.

Ceny ropy typu Urals celosvetovo vzrástli, pretože členovia aliancie OPEC+ znižujú dodávky, aby podporili ceny. Vlastné toky ropy v Rusku vykazujú známky poklesu v súlade so záväzkom krajiny znížiť vývoz.

Futures na benchmarkovú ropu Brent v stredu vzrástli na 79,75 USD za barel.

Cena ropy Urals v prístave Primorsk na pobreží Baltského mora podľa údajov spoločnosti Argus tiež vzrástla na 59,38 USD.