WHO: dvojnásobne viac ľudí s vysokým tlakom

ŽENEVA –    Za posledných 30 rokov sa počet ľudí nad 30 rokov trpiacich arteriálnou hypertenziou zdvojnásobil a dosiahol 1,28 miliardy ľudí.

Vyplýva to z výsledkov štúdie Imperial College London a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Správa bola uverejnená v odbornom časopise The Lancet.

Štúdia bola založená na údajoch o hypertenzných pacientoch vo veku 30 až 79 rokov zo 184 krajín. Vysvetlila, že v súčasnej dobe sú častejšie postihnutí obyvatelia s nízkymi a strednými príjmami. V bohatých krajinách sa zároveň podiel pacientov s hypertenziou znížil – v roku 2019 bol tento podiel najmenej v Kanade, Peru a Švajčiarsku. Navyše viac ako polovica všetkých prípadov na svete (700 miliónov) nevie o svojej hypertenzii.

WHO varovala, že táto choroba výrazne zvyšuje riziko srdcových, mozgových a obličkových chorôb a je jednou z hlavných príčin úmrtí a chorôb na svete. Hypertenziu je možné určiť meraním krvného tlaku. Ochorenie je efektívne liečiteľné liekmi.

Vysoký krvný tlak je najčastejšie kardiovaskulárne ochorenie, ktoré môže v prípade nedostatočnej liečby viesť ku mnohým komplikáciám a vo výnimočných prípadoch až ku smrti pacienta. Nevýhodou hypertenzie je, že vzhľadom na bezpríznakový priebeh môže byť dlho nediagnostikovaná. Na druhej strane, odhaliť vysoký krvný tlak nie je komplikované a postačí jednoduché odmeranie tlakomerom, buď doma alebo v ambulancii lekára pri pravidelnej lekárskej prehliadke.