ABECEDA FINANCIÍ – NASDAQ

NASDAQ je skratka anglického názvu National Association of Securities Dealers Automated Quotation.

Dá sa preložiť ako Automatizované kótovanie Národnej asociácie obchodníkov s cennými papiermi.   Je to americká burza špecializujúca sa na akcie špičkových vysoko technologických spoločností z oblasti elektroniky, softvéru, Jedna z hlavných amerických búrz (spolu s NYSE) od roku 2006 nie je divíziou NASD, ktorú kontroluje SEC. Vlastníkom burzy je americká spoločnosť NASDAQ OMX Group. Spoločnosť okrem NASDAQ vlastní aj 8 európskych búrz.

Vznikla 8. februára 1971. Názov pochádza z automatického systému získavania cenových ponúk, ktorý položil základ pre výmenu. V súčasnosti [kedy?] Viac ako 3200 spoločností obchoduje na NASDAQ.

Schéma obchodovania na burze NASDAQ sa líši od tradičnej schémy výmeny. Niekoľko tvorcov trhu tu súťaží o vykonanie objednávky klienta. V súčasnosti je ich na striedačke zhruba šesťsto. Hlavnou funkciou tvorcu trhu v NASDAQ (rovnako ako v NYSE) je nepretržite vydávať kotácie a udržiavať likviditu pre určitú skupinu akcií počas obchodovania. To znamená, že tvorca trhu je povinný vykonať klientovu prijatú objednávku na úkor vlastných rezerv v prípade, že na trhu neexistuje zodpovedajúca opačná ponuka. Niektorí tvorcovia trhu podporujú niekoľko stoviek akcií, iní niekoľko tisíc. Výsledkom je, že v priemere štrnásť tvorcov trhu podporuje likviditu pre jeden typ akcií a až päťdesiat pre ostatné. Citácie NASDAQ pre túto akciu sú výsledkom porovnania citátov poskytnutých tvorcami trhu a alternatívnymi obchodnými systémami.