ABECEDA FINANCIÍ – ESG

Environmental, social, and corporate governance ( ESG ), tiež známy ako environmental, social, governance , je prístup k investovaniu.

Pri rozhodovaní o tom, do ktorých spoločností investovať, odporúča brať do úvahy environmentálne problémy , sociálne otázky a problémy riadenia.

Od roku 2020 sa zrýchľujú stimuly Organizácie Spojených národov (OSN) na prekrytie údajov ESG s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja (SDG) na základe ich práce, ktorá sa začala v 80. rokoch.  Termín ESG sa prvýkrát s obľubou použil v správe z roku 2004 s názvom „Koho to zaujíma, vyhráva“, čo bola spoločná iniciatíva finančných inštitúcií na pozvanie OSN.  Za menej ako 20 rokov sa hnutie ESG rozrástlo z iniciatívy sociálnej zodpovednosti podnikov, ktorú spustila Organizácia Spojených národov, na globálny fenomén, ktorý predstavuje viac ako 30 biliónov USD v spravovaných aktívach. Len v roku 2019 prúdil do produktov spojených s ESG kapitál v celkovej výške 17,67 miliardy USD, čo je takmer 525-percentný nárast oproti roku 2015, podľa Morningstar, Inc. 

Kritici tvrdia, že produkty spojené s ESG nemali a je nepravdepodobné, že by mali zamýšľaný vplyv na zvyšovanie kapitálových nákladov pre znečisťujúce firmy a obviňujú hnutie z greenwashingu.

Greenwashing, zložené slovo podľa vzoru whitewash , tiež nazývané „ zelený lesk “, je forma reklamy alebo  marketingu, v ktorej sa zelené public relations (vzťahy s verejnosťou) a zelený marketing klamlivo používajú na presvedčenie verejnosti, že produkty, ciele a politiky sú šetrné k životnému prostrediu .