Letom, zimou, svetom a Nursultan, on vie to (6) – kazašský popový fenomén skupina Ninety One

NURSULTAN – Chceli sa stať populárnou chlapčenskou skupinou, skladať hudbu a mať veľa fanúšikov. Podarilo sa im to. Tento príbeh sa neudial v Európe, ale v Kazachstane. 

Rozprávame sa o kapele Ninety One. Skladá hudbu na svetovej úrovni, ktorú podporuje špičkovými videoklipmi. Vo svojej tvorbe miešajú to najlepšie z tradície ázijského a západného popu. Spievajú v kazašskom jazyku a zaslúžili sa o jeho popularizovanie medzi mládežou.  Výsledná zmes je tak jedinečná, že sa stala synonymom svojbytného kazašského hudobného žánru Q-pop alebo Qazaq-pop, doslova kazašského popu.  Skupina debutovala v roku 2015. Inšpirovali množstvo ďalších kapiel, Kazachstane sa objavili desiatky hudobných skupín hrajúcich podobnú hudbu.

 

V meste Alma-Ata sa 27. októbra 2018 udial prvý Q-FEST. Ako už môžete uhádnuť na základe názvu festivalu, tak producent  Erborat Bedelchan dal dohromady všetky žánrové kapely, ktoré si zahrali na jednom pódiu.  Eborat Bedelchan taktiež inicioval vznik asociácie na podporu Q-pop.

V roku 2019 firma Salem Social Media. zorganizovala svoj vlastný Q-pop festival v rámci projektu Q-POP SALEM pod hlavičkou reality show Project X. Hlavným cieľom bolo vytvorenie novej chlapčenskej skupiny. Podarilo sa. V závere programu vznikla skupina DNA.

Žáner Q-pop má aj svoje vlastné hudobné vydavateľstvo. Je to JUZ Entertainment.

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.