Desiaty, záverečný deň festivalu Symfónia umenia: José Cura zaspieva Bolerá Armanada Manzanera

BRATISLAVAPo prvý raz  vo svojej kariére venuje tento výnimočný spevák celý koncert v Bratislave  hudbe, ktorá vychádza z jeho latinskoamerických koreňov.

Slovenské publikum si môže v premiére vychutnať umenie plné vášne a temperamentu, takých príznačných pre tento druh hudby. Armando Manzanero patrí k najväčším skladateľom Latinskej Ameriky. Za svoje celoživotné dielo získal cenu Grammy. Tento večer bude plný romantických skladieb ako Como yo te ame, Te extrano, No me platiques a ďalšie.

Bolero je španielsky tanec v ¾-takte , ktorý „v poslednej tretine 18. storočia vytvorili taneční majstri z rôznych španielskych tancov.“  Okrem seguidillas manchegas to bolo aj fandango , polo a chacona . Podľa prvkov baletných a dvorných tancov bolo tiež upravené názvoslovie pohybu nôh a chodidiel.

Rytmus Bolero.

Obvykle ho tancujú dvaja ľudia s kastanetami a tradične so sprievodom gitary , cistre a ďalších ľudových nástrojov, ako sú gajdy,  bubon  a tamburína.

Bolero dosiahlo svetovú slávu prostredníctvom rovnomenného orchestrálneho diela Maurice Ravela . . Kubánske bolero nemá so španielskym nič spoločné, pretože je v 2 ⁄ 4 – alebo 4 ⁄ metra .

José Cura je považovaný za jedného z najlepších tenorov súčasnosti, prezývajú ho aj „štvrtý tenor.“ Prvý raz vystúpil vo Verone v roku 1992. O dva roky neskôr vyhral súťaž Operalia a odvtedy vystupoval v najprestížnejších koncertných sálach a operných domoch. Známy je svojím nekonvenčným koncertným vystupovaním a charakteristickou interpretáciou rolí talianskych a francúzskych opier, najmä Verdiho Othella a Saint-Saënsovho Samsona.

José Luis Victor Cura Gómez, narodený 5. decembra 1962, je argentínsky operný tenor , dirigent, režisér, scénograf a fotograf známy intenzívnymi a originálnymi interpretáciami operných postáv,  najmä Otella vo Verdiho Otellovi . , Samson v Saint-Saënsovom Samsonovi a Dalile , Canio v Pagliacci od Ruggera Leoncavalla , Stiffelio v Stiffeliovi Giuseppe Verdiho a mnoho ďalších.

V roku 2007 mala svetovú premiéru La Commedia è finita . Predstavenie, ktoré navrhol a režíroval José Cura – v ktorom spieval aj hlavnú úlohu Cania – znamenalo začiatok jeho kariéry režiséra a scénografa. Na to nadviazal svojimi inscenáciami Samson et Dalila v Badisches Staatstheater v roku 2010, v ktorom spieval aj titulnú úlohu), ako aj La Rondine v Opéra national de Lorraine  (v ktorej aj dirigoval) a Cavalleria Rusticana a Pagliacci v Opéra Royal de Wallonie , obe v roku 2012 – spievanie rolí TuridduCanio v oboch tiež.

Diskografia:

rok Nahrávanie Spoločnosť
1994 Le Villi Nuova éra
1996 Iris BMG – Ricordi
1997 Anhelo Erato
1997 Puccini Arias Erato
1998 Fedora ECA
1998 Samson a Dalila Erato
1999 Verismo Erato
2000 Pagliacci Decca
2000 Verismo Erato
2000 La Traviata v Paríži Teldec
2000 Manon Lescaut Deutsche Grammophon
2001 Kolekcia Bravo Cura Tour Erato
2002 Portrét umelca Warner Classics
2002 Boleros Warner Classics
2002 Aurora CZZ
2002 Rachmaninova symfónia č. 2 e mol CZZ
2003 Dvořák Love Songs / Symfónia č.9 CZZ