Pred 195 rokmi sa narodil Lev Nikolajevič Tolstoj

JASNAJA POĽANA – Lev Nikolajevič Tolstoj, rusky Лев Николаевич Толстой,  sa narodil 9. septembera 1828.

Lev Tolstoj bol ruský spisovateľ – románopisec, esejista, dramatik a filozof – ako aj kresťanský anarchista a stúpenec reformy vzdelávania. Je pravde podobne najznámejším členom šľachtickej rodiny Tolstých a jedným z najčítanejších ruských spisovateľov.

Jeho osobným lekárom bol Dušan Makovický (* 10. december 1866, Ružomberok – † 12. marec 1921, Ružomberok), bol slovenský  lekár,  publicista, spisovateľ a prekladateľ.

Lev Nikolajevič Tolstoj je jeden z najznámejších ruských spisovateľov a mysliteľov, jeden z najväčších svetových prozaikov.

Narodil sa v rodinnom sídle v Jasnej Poľane, neďaleko mesta Tula, južne od Moskvy. Jeho rodičia pochádzali zo starých šľachtických rodov, otec sa volal Nikolaj Iľjič Tolstoj (zomrel v roku 1837), matka sa za slobodna volala Marija Nikolajevna Volkonská (zomrela v roku 1830). Prostredníctvom svojich starých rodičov bol Lev Nikolajevič spriaznený s inými kniežacími rodinami v Rusku (ako boli Trubeckí, Gorčakovci a iní). Rodina Tolstých patrila k najvyššej ruskej aristokracii a Lev Nikolajevič si svoju príslušnosť k tejto vrstve silne uvedomoval. Tolstoj mal troch bratov a sestru. Po smrti rodičov sa o neho starala jeho teta Jergolská, v detstve žil prevažne v Moskve a v Jasnej Poľane. Ako všetci šľachtickí synkovia, aj on dostal francúzsku výchovu.

Prameň: Vladimir Grigoryevich Chertkov – My years with Tolstoy by Dushan Makovitsky. UNESCO, 1978
Účastník obrany Sevastopolu počas Krymskej vojny.  Pedagóg, publicista, náboženský mysliteľ, jeho autoritatívny názor spôsobil vznik nového náboženského a morálneho hnutia – tolstojizmus.
Za svoje názory bol exkomunikovaný z Ruskej pravoslávnej cirkvi. Člen korešpondent Ríšskej akadémie vied (1873), čestný akademik v kategórii krásna literatúra (1900). Bol navrhnutý na Nobelovu cenu za literatúru (1902, 1903, 1904, 1905). Následne odmietol ďalšie nominácie.
Klasik svetovej literatúry. Spisovateľ, ktorý bol počas svojho života uznávaný ako hlava ruskej literatúry. Dielo Leva Tolstého znamenalo novú etapu v ruskom a svetovom realizme a pôsobilo ako most medzi klasickým románom 19. storočia a literatúrou 20. storočia.
Lev Nikolajevič Tolstoj mal silný vplyv na vývoj európskeho humanizmu, ako aj na rozvoj realistických tradícií vo svetovej literatúre. Diela Leva Tolstého boli mnohokrát sfilmované a inscenované; jeho hry boli uvádzané na javiskách po celom svete[6]. Leo Tolstoy bol v rokoch 1918 až 1986 najviac publikovaným spisovateľom v ZSSR: celkový náklad 3 199 publikácií dosiahol 436,261 milióna výtlačkov.
Najslávnejšie diela Tolstého sú romány „Vojna a mier“, „Anna Karenina“, „Vzkriesenie“; autobiografická trilógia „Detstvo“, „Dospievanie“, „Mládež“; príbehy „Kozáci“, „Smrť Ivana Iľjiča“, „Kreutzerova sonáta“, „Otec Sergius“, „Hadji Murat“; séria esejí „Sevastopolské príbehy“; drámy „Živá mŕtvola“, „Plody osvietenia“ a „Sila temnoty“; autobiografické náboženské a filozofické diela „Vyznanie“ a „Aká je moja viera?“, protivojnové diela „Kráľovstvo Božie je vo vás“, „Pamätaj!“, „Zákon násilia a zákon lásky“.
Titulná fotografia: Rodinný dom Leva Nikolajeviča Tostého. Jasná Poľana.
Ilustračná fotografia: Izba Leva Nikolajeviča Tolstého. Jasná Poľana.