Novosad: zabudnúť na Marxa, alebo zbohom

Porozumieť dnešnému svetu sa dá ja bez Karla Marxa! Píše to v úvode knihy Zabudnúť na Marxa filozof František Novosad, ktorú vydal tohto roku.  Toto ponaučenie by si mali k srdcu vziať  tí, ktorí opakujú jeho tézy aj dnes. 

Tak ako marxisti tvrdia, že Karl Marx má na teóriu na všetko, František Novosad nám ukáže, že ani jedna z teórií Karla Marxa nie je celostná, úplná, alebo komplexná. Aké slovo čitateľovi týchto riadkov vyhovuje, nech si ho vyberie. Z veľkého nemeckého mysliteľa zostali len fragmenty.

V jednej veci sa Karl Marx nemýlil. Hybnou silou nielen minulej ale dnešnej spoločnosti je kapitál. Ako napísal autor knihy, kapitál je “určujúcou silou dejinného pohybu.”

Prečo je Marx fragmentárny, alebo slovenskejšie povedané útržkovitý. František Novosad v tom vidí dve základné príčiny. Prvou je to, že Marx akoby rozvíjal niekoľko teoretických koncepcií súčasne, alebo paralelne. Skúšal nové verzie výkladu spoločnosti. Začínal skoro vždy odznovu.

Druhým dôvodom je to, že podľa autora knihy Marx myslí naprieč a ponad etablované vedecké disciplíny, akoby sa zároveň pokúšal byť historikom, futurológom, filozofom, i vedcom, ekonómom i vedcom.

František Novosad venuje pozornosť pohľadu Karla Marxa na poriadok cez tovar a trh.  Myslenie Karla Marxa má limity. Autor knihy tvrdí, že hlavným limitom je to, že podcenil možnosti vývoja kapitalizmu. Predpokladal, že kapitalizmus sa nezmení, ale že ho zmenia členovia spoločnosti. Opačný vzťah nepredpokladal. Kniha Františka Novosada je novým pohľadom na Karla Marxa. Preto stojí za to prečítať si ju.