V Kalifornii viac neskrývajú vedu a výskum

Kalifornia sa stala prvým americkým štátom, ktorý prijal rozsiahly zákon o otvorenom prístupe k vedeckému výskumu.

Guvernér Kalifornie Jerry Brown podpísal návrh zákona A.B. 2192, ktorý bol predtým jednomyseľne prijatý zákonodarcamištátu. Podľa nového zákona by mal byť celý vedecký výskum za peniaze štátu Kalifornia teraz verejne dostupný najneskôr rok po prvom uverejnení.

Ako zdôrazňuje  Electronic Frontier Fonudation, tradičný systém vedeckých publikácií kladie nerovnakú pozíciu výskumníkov, ktorí si môžu dovoliť drahé predplatné vedeckých časopisov a platený prístup k vedeckým databázam, a tie, ktoré ich kolegovia nemajú túto príležitosť. Takýto systém znamená, že najnovšie vedecké objavy sú k dispozícii len ľuďom s veľkými zdrojmi, čo znamená, že nasledujúce objavy môžu robiť len predstavitelia tejto skupiny.

Kalifornia A.B. 2192 nemôže úplne vyriešiť tento problém, ale obmedzuje ho na priestor jedného štátu. Podľa nového zákona budú kalifornskí vedci schopní pokračovať v publikovaní svojho výskumu v časopisoch s predplatným za predpokladu, že ich tiež uverejnia v archívoch otvoreného prístupu najneskôr rok po prvom uverejnení.

Súčasne Electronic Frontier Foundation poznamenáva, že obdobie embarga na jeden rok je veľmi dlhé, vzhľadom na rýchlosť dnešného pokroku v oblasti vedy. Podľa jej názoru by výskum uskutočňovaný na úkor daňových poplatníkov mal byť publikovaný v časopisoch s otvoreným prístupom, v ktorých sú články k dispozícii zdarma každému v deň uverejnenia. V ideálnom prípade by výskum mal byť distribuovaný aj s otvorenou licenciou, ktorá vám umožní upraviť ich  a zverejniť.

Odporcovia otvoreného prístupu tvrdia, že publikovanie v časopisoch s otvoreným prístupom môže znížiť povesť výskumných pracovníkov. V skutočnosti je však pravý opak. Niektoré z najdôležitejších objavov moderných časov boli publikované v časopisoch s otvoreným prístupom.

Nakoniec, Electronic Frontier Foundation vyzýva americký kongres, aby prijal federálny zákon o otvorenom prístupe. Napriek podpore oboch amerických politických strán nemôže už päť rokov  Kongres schváliť zákonom o otvorenom prístupe k vedeckému a technologickému výskumu (Fair Access to Science and Technology Research Act – FASTR, S. 1701, H.R.)

Medziiným je zákon FASTR veľmi podobný kalifornskému zákonu, ktorý práve prešiel. Ak bude FASTR prijatý, zaviaže všetky federálne agentúry, ktoré vynakladajú viac ako 100 miliónov dolárov na výskumné granty, aby prijali politiku otvoreného prístupu.

Electronic Frontier Foundation zdôrazňuje, že FASTR nie je ani dokonalý, pretože umožňuje embargo na obdobie jedného roka, čím ponecháva federálnym agentúram voľbu, ako by chceli implementovať politiku otvoreného prístupu. Prijatie tohto zákona by však znamenalo vážny krok pre americkú vedeckú komunitu.