Donald Trump hovoril s Si Ťin-pchingom o víruse

WASHINGTON / PEKING –  Čínsky prezident  Si Ťin-pching v piatok 27. marca 2020 hovoril  s prezidentom USA Donaldom Trumpom. Informuje o tom denník Ústredného výboru Komunistckej strany Číny Žen-min ž’-pao (Ľudové noviny).

Čínsky  zdôraznil, že po prepuknutí nového typu koronavírusu,  Čína neustále zaujíma otvorené, transparentné a zodpovedné stanovisko, včas informoval Svetovú zdravotnícku organizáciu  (WHO) a príslušné krajiny vrátane USA o epidemiologickej situácii, najmä okamžite zverejnil informácie o sekvencii vírusového genómu „Budeme pokračovať v tom istom boji a bojovať proti koronavírusu spolu s medzinárodným spoločenstvom,“ uviedol.

Si Ťin-pching poukázal na to, že epidémia nepozná hranice a rasy, je spoločným nepriateľom celého ľudstva. Medzinárodné spoločenstvo ho môže poraziť iba v spoločnom boji. Spoločným úsilím všetkých strán na včerajšom mimoriadnom samite skupiny G20 [G20] v boji proti koronavírusom sa podarilo dosiahnuť veľa dohôd. Súčasná videokonferencia priniesla pozitívne výsledky.

Hlava čínskeho štátu oboznámila partnera s opatreniami, ktoré prijala ČĽR pri práci na prevencii a kontrole epidémie. Podľa neho osobne pozorne sleduje a je veľmi znepokojený vývojom epidemiologickej situácie v USA, pričom venoval pozornosť skutočnosti, že prezident D. Trump prijal niekoľko opatrení na boj proti koronavírusu.

Čínsky prezident poznamenal, že za súčasných podmienok by sa Čína a USA mali v boji proti koronavírusom zjednotiť. Čínska strana chápe zložitú situáciu, v ktorej Spojené štáty upadli, a má v úmysle poskytnúť im uskutočniteľnú podporu.

Zdôraznil, že čínsko-americké vzťahy v súčasnosti prechádzajú rozhodujúcim okamihom. V spolupráci obidve strany ťažia v nepriateľstve, obe strany trpia a interakcia je jedinou správnou voľbou.

Donald Trump zase povedal, že vo štvrtok večer starostlivo načúval prejavu čínskeho prezidenta na mimoriadnom samite G20.

Prezident USA požiadal podrobné informácie o opatreniach, ktoré prijala čínska strana na prevenciu a kontrolu epidémie, čo naznačuje, že Peking aj Washington čelia epidémii. Podľa neho s potešením vidí aktívny pokrok čínskej strany v boji proti epidémii a skúsenosti Číny sú veľmi poučné.   Obaja vedúci predstavitelia sa tiež dohodli na udržiavaní kontaktov v otázkach spoločného záujmu.