Objavili sa plány správcov na rozšírenie Suezského prieplavu

KÁHIRA – Správa Suezského prieplavu zváži rozšírenie prieplavu, aby sa situácia s uviaznutým plavidlom neopakovala. Oznámil to vedúci manažér Usáma Rabia, ktorého citovala televízna stanica Al Arabiya.

Zástupcovia správy trvajú na tom, že za to, čo sa stalo, je vinný kapitán lode: loď urobila zlý manéver, vybočila z kurzu a v dôsledku sa dostala plytčinu. Nepriaznivé boli aj poveternostné podmienky- Zúrila vtedy prašná búrka a fúkal silný vietor. Cez prieplav však stále mohol preplávať viac ako tucet lodí pred tým, ako loď Ever Given narazila.

Kontajnerová loď Ever Given, ktorú prevádzkuje taiwanská skupina Evergreen Group, zablokovala 23. marca Suezský prieplav, uvoľniť sa ju podarilo až 29. marca. Počas tejto doby sa v kanáli vytvorila kolóna niekoľkých stoviek lodí. Náraz na plytčinu pravdepodobne spôsobila odchýlka plavidla od kurzu v dôsledku silného vetra. Nie je však vylúčené zlyhanie ľudského faktoru.

Až do konca vyšetrovania nebude Ever Given prepustený zo Suezského prieplavu. Ako dlho bude súd trvať, zatiaľ nie je známe, posádku lode vypočúvali 31. marca.

Podľa admirála Mohaba Mamisha, poradcu egyptského prezidenta pre rozvoj prístavov a samotného kanála, sa majiteľ lode zaväzuje zaplatiť náhradu za zablokovanie kanála, takže Káhira nebude žalovať. Pokiaľ ide o kompenzácie pre dopravcov, ktorých lode niekoľko dní nemohli prekročiť Suezský prieplav, vyplatia ich poisťovacie spoločnosti.

Usáma Rabía zase uviedol, že Egypt má v úmysle požadovať za záchrannú operáciu kompenzáciu viac ako miliardu dolárov. “Požiadame o slušnú sumu.” Na odstránení Ever Given z plytčiny pracovalo niekoľko stoviek ľudí, spod dna kontajnerovej lode bolo vytiahnutých asi 30-tisíc metrov kubických piesku.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.