Bloomberg: špinavé metódy v kampani v Ukrajine

Ukrajina nie je jedinou krajinou, kde sa vo volebnej kampani používajú špinavé metódy. „Takéto veci sú súčasťou krajiny v bývalej komunistickej časti Európy,“ myslia si autori agentúry Bloomberg. Ale na Ukrajine sa situácia zhoršuje revolúciami. „Ak voliči neveria, že víťaz bol vybraný čestne, povedie to k pouličným nepokojom,“ hovoria analytici pre agentúru Bloomberg.

Ak porovnáte ukrajinské prezidentské voľby s boxom, boxerské rukavice v nich odložili bokom-. Zdá sa, že prvé miesto v prvom kole volieb je vyhradené pre kandidáta, ktorý je hercom. Skutočná bitka sa rozprestrela nad „striebrom“ v tom istom prvom kole, po ktorom bude takmer určite nasledovať druhé kolo hlasovania. Boj o toto prestížne druhé miesto vedie súčasný prezident Petro Poroshenko a bývalá premiérka Julia Tymošenková. Pokračujú vzájomné obvinenia: všetko od podozrenia z podplácania voličov až po kompromitujúce zvukové nahrávky a fámy o tieňovom financovaní niekoho volebnej kampane. V zozname 39 mien sa tam objavil aj falošný kandidát, pretože jeho priezvisko sa zhodovalo s priezviskom bývalého premiéra.

Ukrajina nie je jedinou krajinou, kde sa vo volebnej kampani používajú špinavé metódy. Takéto veci sú spoločnou súčasťou krajiny v bývalej komunistickej časti Európy, a dokonca aj na Západe, podozrenie z ich používania je stále vzbudzované horúcou diskusiou o referendách typu Brexit. Ale na Ukrajine sa situácia zhoršuje revolúciami – v dvadsiatom prvom storočí, ktoré práve začalo, mala krajina už dve. Spýtajte sa Viktora Janukovyča, proti ktorého nespravodlivému víťazstvo vo voľbách v roku 2004 boli „hromadné protesty“. Potom, čo vyhral o šesť rokov neskôr, Janukovyča však zvrhli ľudovým povstaním v roku 2014, kvôli ktorému bol nútený utiecť do Ruska.

“Ak voliči neveria, že víťaza zvolili čestne, špirála eskalácie môže rýchlo viesť k pouličným nepokojom a násiliu,” povedal Orusia Lucetvič, výskumná pracovníčka v think-tanku Chatham House v Londýne. Ale tentoraz sa väčšina „pretláčania rúk“ v predvečer volieb 31. marca koná v chodbách orgánov činných v trestnom konaní. Prvé miesto v pretekoch zastáva aj politický nováčik – komik Vladimír Zelenský. Ministerstvo vnútra (MVD), ktoré sa považuje za lojálne Tymošenkovej, začalo niekoľko vyšetrovaní o podplácaní voličov v prospech prezidenta. Tvrdí sa, že tisíce ľudí dostali štyridsať dolárov za “správne” hlasovanie v budúcnosti. A peniaze pochádzajú z federálnej štátnej pokladnice a z regionálnych rozpočtov. Na druhej strane, ukrajinskej tajnej služby Bezpečnostnej služby Ukrajiny, známy pre svoju lojalitu k Porošenko, sa zaviazal, že vyšetruje činnosť Tymošenkovej strany na rovnaké podozrenie.

Tymošenková tvrdí, že jej súper sa snaží „kúpiť voľby“ a SBU ju používa ako ústredie pre svoju kampaň. Porošenko, odmietajúci všetky obvinenia a zvyšovanie dôchodkov v čase hlasovania, zapíše všetkých svojich oponentov ako agentov ruského vodcu Vladimíra Putina. Porošenko dokonca vyhlásil, že súčasné voľby nie sú rasou kandidátov, ale súťažou medzi ním a Kremľom.

Avšak úradníci presadzovania práva krížia meče nielen o úplatkoch voličov. Ministerstvo vnútra uviedlo, že objavilo záznamové zariadenie patriace SBU hneď vedľa kancelárie Zelensky, na ktoré niektorí z nich vyhrali víťazstvo v druhom kole, predbežne naplánovanom na 21. apríla. SBU povedal, že “chyby” boli súčasťou inej prevádzky špeciálnych služieb, ktoré nesúviseli s voľbami.

Zelensky a sám sa musia obviňovať z obvinení, že je ochrancom oligarchu Igora Kolomojského, ktorého televízny kanál z nejakého dôvodu veľmi rád ukazuje komické show so Zelenským. Samotný herec však popiera, že by pri svojej volebnej kampani spolupracoval s Kolomojským. Ostatné obchodné giganty tiež často končia vo volebnej kronike ako asistenti v zákulisí, ktorí konajú v záujme odporcov súčasného prezidenta. Správa zverejnená v tomto týždni uviedla, že Tymošenkovej agitátori dostali viac ako 5 miliónov dolárov od jedného poslanca. Zároveň veľké sumy od bohatých sú rozdelené na kusy a darované, povedzme, pokladníkmi zo supermarketu niekde v malej dedine.

“Množstvo politickej reklamy sa dramaticky zvýšilo a cena tejto reklamy je jednoznačne mimo dosahu malých oficiálnych rozpočtov politických strán,” povedal Alexander Sushko, výkonný riaditeľ nadácie Renaissance Foundation, ktorá sa venuje podpore transparentnosti a demokratických procesov. „Niektoré pokusy politikov vysvetliť, odkiaľ pochádzajú ich peniaze, boli jednoducho smiešne,“ hovorí.

V jednom z posledných, najviac absurdných obratov tohto príbehu, Tymošenková, ktorá bojovala proti nespravodlivému financovaniu iných kampaní, našla v zozname kandidátov istého Jurija Timoshenka. Nielen jeho priezvisko, ale aj jeho iniciály na bulletine nemožno odlíšiť od iniciálok Julie Tymošenkovej. Prokurátori museli zatknúť dvoch veľmi nespokojní s takým obratom udalostí, sa snaží dať mužovi Yu.V.Timoshenko 183 tisíc dolárov, takže on stiahol svoju kandidatúru.

„Už teraz vidíme, že ide o najšpinavšiu a najhanebnejšiu volebnú kampaň v celej našej histórii,“ hovorí Alexander Biletsky. Vedie stranu volieb založenú účastníkmi nedávneho vojenského konfliktu s Ruskom na východe krajiny.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.