V Latinskej Amerike sa vytvára skupina PROSUR

V Južnej Amerike sa na pozadí venezuelskej krízy vytvára nový politický blok – PROSUR. Socialistická Venezuela a Bolívia sú z nej vylúčené a on sám sa bude podieľať na podpore oponentov Madura.

Skupina juhoamerických lídrov sa na samite v čílskom Santiagu  rozhodla vytvoriť nový regionálny blok PROSUR. Oznámila to agentúra Reuters.

Členmi nového regionálneho združenia budú Argentína, Brazília, Kolumbia, Čile, Ekvádor, Paraguaj a Peru. „Bude to únia s pevným a jasným odhodlaním k demokracii, slobode a rešpektovaniu ľudských práv,“ povedal čílsky prezident Sebastian Pinera.

Nová organizácia môže nahradiť regionálny blok UNASUR (Únia národov Južnej Ameriky) vytvorený v roku 2008. Tento blok, okrem súčasných účastníkov PROSUR, zahŕňal Venezuelu, Bolíviu a niekoľko ďalších štátov. Pri organizovaní fungovala Juhoamerická obranná rada, Hospodárska rada a ďalšie nadnárodné orgány.

Blok UNASUR však čelil kríze súvisiacej so situáciou vo Venezuele. Na podporu oficiálnych orgánov Venezuely na čele s Nicolasom Madurom v prospech Kolumbie. Zároveň v auguste 2017 vytvorilo šesť členov UNASUR – Argentína, Brazília, Čile, Kolumbia, Paraguaj a Peru – Limskú skupinu, ktorá sa podieľala na riešení krízy vo Venezuele z pozície podpory opozície. V roku 2018 všetky tieto krajiny oznámili, že pozastavia členstvo v programe UNASUR. V auguste 2018 Kolumbia oznámila plány odstúpiť od UNASUR-u. V marci 2019 Ekvádor opustil blok. Z toho 12 štátov v UNASUR-e zostalo iba päť: Bolívia, Guyana, Surinam, Uruguaj a Venezuela.

Samo vyhlásený šéf Venezuely Juan Guaido sa nezúčastnil na samite nového bloku. Napriek tomu vo svojom Twitteri vyjadril plnú podporu novej iniciatíve. „Dnes sa zrodil PROSUR, nový mechanizmus integrácie našich národov, bez politickej ideológie, transparentný a založený na slobode a demokracii,“ napísal. Prezident Čile odpovedal na správu Guayido a potvrdil, že PROSUR „čaká na Venezuelu s otvorenými rukami“.

Uruguaj, ktorý obhajoval pokusy o mierový dialóg medzi opozíciou a oficiálnym Caracasom, nepodporil vytvorenie programu PROSUR. Prezident Tabare Vázquez uznal, že UNASUR, ktorý obhajoval obmedzenie amerického vplyvu v Južnej Amerike a podporovaný socialistickými vodcami regiónu, urobil chybu pri výbere určitej politickej ideológie. Avšak, Vazquez pokračuje, vytvorenie novej integračnej asociácie s opačnou ideológiou skrýva tú istú chybu. „Začiatok iného procesu integrácie s ideologicko-politickým cieľom zopakuje tú istú chybu,“ cituje Nodal prezidenta Uruguaja.

V Latinskej Americe existuje aj združenie voľného obchodu Mercosur. Je to regionálna obchodná dohoda (pásmo voľného obchodu) medzi juhoamerickými krajinami Brazília, Argentína, Uruguaj, Venezuela a Paraguaj. Vznikla v roku 1991 Dohodou z Asunciónu. Jej účelom je podporovať slobodný obchod medzi týmito krajinami. Spája vyše 220 miliónov ľudí, ktorí vyprodukujú hrubý domáci produkt vo výške približne bilióna dolárov ročne. Má slúžiť ako protiváha k združeniu podobného charakteru NAFTA, ktoré spája štáty Severnej a Strednej Ameriky.