Dariga Nazarbajevová má šancu prebrať žezlo

Kazachstan za jeden deň dostal novú hlavu štátu, nový názov hlavného mesta a ďalšieho kandidáta na nástupcu prvého prezidenta: vymenovanie dcéry Nazarbajeva za predsedníčku Senátu, čo zvyšuje jej šance v boji o vrcholný post, teda funkciu prezidenta prezidenta Kazachstanu.

V stredu 20. marca nastúpil do funkcie nový prezident Kazachstanu – Kassym-Žomart Tokajev, bývalý predseda Senátu, zložil prísahu na spoločnom stretnutí oboch parlamentných komôr, prijal prezidentský štandard a vyznamenanie Zlatý orol. Ceremoniálu sa zúčastnil Nursultan Nazarbayev, ktorý oznámil svoju rezignáciu z funkcie prezidenta 19. marca 2019. Právomoci Tokajevovi previedli v súlade s ústavou. Nazarbajevovi, v súlade s ňou, zostal titul prvého prezidenta – vodcu národa, čo v kazašskom jazyku znie. elbasy, a široká škála právomocí. Zostal predsedom Bezpečnostnej rady so širokými právomocami a predsedom vládnucej strany Nur Otan. Prvý prezident krajiny bude pracovať v hlavnom meste.

Rozhodnutie premenovať hlavné mesto Astanu na Nursultan bolo vykonané v priebehu niekoľkých hodín. O stanovisko požiadali Ústavný súd. Podľa ústavy prezident, ktorý prišiel k moci v dôsledku predčasného odstípenia svojho predchodcu, nie je oprávnený iniciovať zmeny a doplnenia základného zákona, jeho článku 48. Ústavný súd rozhodla, že v súlade s iným článkom môže dôjsť k zmenám, ak sa podľa článku 91 Ústavy, rozhodnutie postúpi Parlamentu. Parlament jednomyseľne podporil premenovanie a zmenu ústavy.

Kult osobnosti Nazarbajeva existoval už dávno, ale takéto iniciatívy, ako premenovanie Astany, ukazujú, že dosiahol najvyššie štádium, povedal Daniil Kislov, šéfredaktor spravodajskej agentúry Ferghana, expert na Strednú Áziu. Autori myšlienok oslavajúcich Nazarbajeva sa podľa experta snažia ukázať vodcovi národa a občanom udržateľnosť súčasného politického smeru. Ako zdôraznil Kislov, prezident Šavkat   konal v podobnom duchu, keď v roku 2016 nastúpil do prezidentského úradu v Uzbekistane: „Po dva roky sa Mirzijojev spoliehal na autoritu svojho predchodcu Islama Karimova, hoci dnes si to často nespomína.

Ďalším rozhodnutím parlamentu v stredu bolo schválenie Senátu Darigy Nazarbajevovej, staršej z dvoch dcér prvého prezidenta. Dariga Nazarbayeva je v politike už dlhý čas: v roku 2004 sa prvýkrát stala členkou dolnej komory, angažovala sa v budovaní strany, od roku 2016 je senátorkou a vedie výbor pre medzinárodné vzťahy, obranu a bezpečnosť. Pracovala aj vo výkonnej moci – v roku 2015 bola krátko podpredsedníčkou vlády vo vláde Karima Masimova. Nazarbajevová bola vydatá za kazašského politika a podnikateľa Rachata Alijeva. Má tri deti. Jej manžel spáchal samovraždu.

V roku 2007 Rachata Alijeva, ktorý bol v tom čase významným akcionárom Nurbank, obvinili z únosu manažérov tejto úverovej inštitúcie, predsedu predsedu predstavenstva banky Abilmažina Gilimova a bývalého prvého podpredsedu Zholdas Timraliyev.

V máji 2007 bol Alijev odvolaný zo všetkých funkcií, po ktorom oznámil svoj krok prechodu k opozícii voči Nazarbajevovi a odišiel do Rakúska. V roku 2008 sa manželstvo medzi Alijevom a Darigou Nazarbajevovou rozviedol v jeho  v neprítomnosti.  Zároveň ho súd v Kazachstane odsúdil Alijeva  na 20 rokov väzenia. V roku 2014 bol Aliyev zadržaný orgánmi činnými v trestnom konaní v Rakúsku.  Vo februári 2015 spáchal samovraždu v rakúskom väzení, kde čakal na vydanie do vlasti.