Parížskym banditom Daniel Marc Cohn-Bendit

Daniel Marc Cohn-Bendit  je európskym politikom.  Bol jedným Jeden z vedúcich študentských nepokojov vo Francúzsku v máji 1968, neskôr – postava francúzskych a nemeckých zelených strán. Od roku 2002 je spolupredsedom  skupiny Zelení – Európska slobodná aliancia v Európskom parlamente. Jeden z mála západoeurópskych politikov, ktorí sa podieľajú na politickom živote oboch krajín.

Cohn-Bendit sa narodil v židovskej rodine v Nemecku. Jeho otec – právnik a ideologický podporovateľ trockizmu Erich Cohn-Bendit – bol  v kontakte s filozofmi a sociológmi ako Hannah Arendtová, Max Horkheimer, Theodor Adorno, či  literát Bertold Brechtu. Rodičia boli ateisti.

V roku 1933 bola rodina nútená utiecť kvôli nacistickej perzekúcii do Francúzska. Daniel strávil svoje detstvo v Paríži. V roku 1958 sa rodina vrátila do Nemecka. Vyštudoval prestížnu Odenwaldschule školy v Heppenheime, ktorý študoval deti z rodín vyššej strednej triedy. Oficiálne nemal občianstvo.

V roku 1966, Cohn-Bendit sa vrátil do Francúzska a začal študovať  na Parížskej univerzite v Paríži v oddelení spoločenských vied. Viedol ho teoretik informačnej spoločnosti Manuel. Krátko po vstupe na univerzitnú pôdu  sa pripojil k veľkej a vplyvnej anarchistickej federácii – Fédération anarchisti, ktorú opustil v roku 1967.

V Paríži sa 3. mája 1968 začali masové študentské protesty proti vláde Charlesa de Gaulla, ktoré viedla prevažne ľavicová mládež , teda anarchisti, trockisti, maoisti.

Vodca francúzskej komunistickej strany Georges Marchaise označuje Cohn-Bendita  za”nemeckeého anarchistu” a vyhlásil študentov zapojené do protestov za “synáčikov buržoázie” … “ktorí rýchlo zabudnú na revolučný zápal, po ktorom príde na rad riadiť sa tým, čo povie otecko. Con Bendita deportovali z Francúzska 10. mája 1968.