Tadžikistan: polícia mravov proti homosexuálom

Situácia s právami lesbičiek, homosexuálov, bisexuálov a transsexuálov v Uzbekistane a Turkménsku je približne rovnako znevýhodnená, ale v uzbeckej spoločnosti sa predsudky voči homosexuálom zdedeným zo Sovietskeho zväzu začínajú poháňať zhromažďujúcou silou islamu. Tieto závery urobila Medzinárodná asociáciou lesbičiek, homosexuálov, bisexuálov, transgenderov a intersexov. 

Správa o situácii s LGBT v Strednej Ázii bola pripravená spoluzakladateľom kazašskej feministickej iniciatívnej skupiny „Feminit“ Žanar Sekerbajevovou a frontu feministky a výskumníčky problematiky LGBT  Syinat Sultanaliyeva.

Autori zaznamenali neústavný návrh zákona o ochrane detí pred škodlivými informáciami v Kazachstane, podobne ako v Rusku. Vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia sú v ňom interpretované ako „perverzia“ a bolo navrhnuté zakázať šírenie akýchkoľvek informácií o homosexualite medzi osobami mladšími ako 18 rokov.

Spolu s pokusmi o udržanie homofóbnych zákonov v kirgizskom parlamente autori zaznamenali pozitívne trendy: v januári 2017 Ministerstvo zdravotníctva vypracovalo príručku o zdravotnej a sociálnej pomoci pre transsexuálov, transsexuálov a ľudí s neistým pohlavím. Tento protokol bol výsledkom práce Labrys LGBT organizácie na základe štúdie skúseností Ukrajiny a Holandska, ktorá organizovala okrúhle stoly s úradníkmi ministerstva.

Sex rovnakého pohlavia v Tadžikistane bol v roku 1998 dekriminalizovaný, ale neexistujú žiadne rovnaké práva alebo nediskriminácia LGBT osôb v republike. Tadžické orgány činné v trestnom konaní registrujú homosexuálov a miestni LGBT aktivisti informujú o práci „morálnej polície“, ktorej úlohou bolo bojovať proti „šíreniu homosexuality“ v celej krajine. Akty strážcov morálky zahŕňajú zastrašovanie, svojvoľné zatýkanie, fyzické alebo sexuálne zneužívanie, vydieranie.

Situácia s právami lesbičiek, homosexuálov, bisexuálov a transsexuálov v Turkménsku a Uzbekistane je približne rovnaká, pozorovatelia píšu: „V oboch krajinách je dobrovoľné pohlavie medzi mužmi a ženami stále trestané. V Turkménsku 135. článok Trestného zákona stanovuje maximálny trest za tento zločin “na 2 roky, v Uzbekistane za 120. článok – 3 roky.

V Turkménsku sa homosexualita chápe ako duševná porucha, takže trest môže zahŕňať umiestnenie na psychiatrickej klinike na vyliečenie. V roku 2015 sa v Oslo konala premiéra dokumentárneho filmu Turkménsko: Zakázaná homosexualita, kde mladí Turkméni obvinení podľa článku 135 hovorili o mučení, urážkach, ponižujúcich lekárskych vyšetreniach a sexuálnom násilí, ktorému museli čeliť. V roku 2016 Human Rights Watch potvrdila, že v Turkménsku sú obvinení násilne podrobení análnej kontrole s cieľom hľadať dôkazy o „homosexuálnom správaní“.

Vzťahy medzi ženami a mužmi nie sú trestne stíhané, hoci z Uzbekistanu boli správy o hrozbách zo strany polície aktivistom, ktorí sa bozkávali vo vlastnom aute. Ľudské práva v Uzbekistane uvádza anonymný uzbecký aktivista, ktorý upriamuje pozornosť na skutočnosť, že s ohľadom na kriminalizáciu homosexuality sa LGBT osoby, ktoré sú obeťami trestných činov, nemôžu obrátiť na úrady na pomoc a tiež sa vyhýbajú vyhľadávaniu lekárskej starostlivosti.

Článok 120 sa používa na politické účely alebo sa stáva formou vydierania. Napríklad v októbri 2015 bol na základe obvinení zo sodomie zatknutý učiteľ Andijanu, ktorý sa sťažoval na nedostatok elektriny. V mobilnom telefóne údajne našli niekoľko porno videa.

Pozorovateľ našiel len jeden prípad, v ktorom boli policajti potrestaní za násilie voči zástupcovi LGBT komunity, čo je precedens opísaný Ferganou v roku 2016, kedy boli policajti, ktorí porazili transvestitu, degradovaní a prepustení zo služby.

„Uzbecká spoločnosť je hlboko homofóbna, dedičstvo sovietskeho vzdelávacieho systému, dôsledok nacionalistických nálad a teraz rastúci islamský vplyv v krajine, kde je sexualita striktne tabu,“ uzatvára aktivista.

Homosexuálne vzťahy v islame sú tabu (haram). V prvých rokoch nezávislosti Uzbekistanu bol sekulárny islam aktívne oživený, ale v roku 2000 prezident Islam Karimov vyhlásil hrozbu, ktorú predstavuje rastúci fundamentalizmus, a masové represie začali proti moslimom.

Počas predsedníctva Shavkat Mirziyoyev, islam opäť začal hrať významnú úlohu v spoločnosti. V roku 2018 nariadil zvýšenie propagandy islamu. Pod ním sa v krajine objavilo mnoho madrassov (islamských vzdelávacích inštitúcií) vrátane stoviek podzemných.

Spoločnosť ILGA (International Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender a Intersex Association) bola založená v roku 1978 s administratívnym centrom v Ženeve (Švajčiarsko).

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.