MMF očakáva recesiu v krajinách Európskej únie v dôsledku vojenských akcií Ruska na Ukrajine

WASHINGTONPolovica Európskej únie je ohrozená recesiou v roku 2023, uviedla výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) pani Kristalina Georgievová.

V rozhovore pre americkú televíznu stanicu CBS povedala, že krajiny EÚ boli “veľmi vážne postihnuté” vojenským konfliktom medzi Ruskom a Ukrajinou.

“Toto uvidíme v roku 2023. Pre väčšinu svetového hospodárstva to bude ťažký rok, ťažší ako ten, ktorý opúšťame. Prečo? Pretože tempo rastu troch najväčších ekonomík – USA, EÚ a Číny – sa súčasne spomaľuje,” uviedla Kristalina Georgievová.

/ani Kristalina Georgievová dodala, že zima v roku 2023 by mohla byť pre európske krajiny náročná. “Sledujeme reakcie na energetické šoky v Európe a Európa sa rozhodne približuje k nezávislosti od Ruska. Áno, bude to ťažká zima, možno tá nasledujúca bude ešte ťažšia, ale oslobodenie od závislosti od Ruska sa blíži,” povedala. Georgievová tiež pripomenula, že v roku 2023 bude tretina svetového hospodárstva v recesii.

Podľa analytikov Finacial Times sa hospodárstvo eurozóny zmenší, pretože vysoká inflácia a potenciálny nedostatok energie povedú k zníženiu výroby a vyvolajú rast nezamestnanosti. Analytici sa domnievajú, že ceny v EÚ sa v roku 2023 zvýšia o niečo viac ako 6 % a v roku 2024 o takmer 2,7 %.

Medzinárodný menový fond (MMF) znížil začaitko októbra 2022 svoju prognózu globálneho hospodárskeho rastu na rok 2023 na 2,7 %. V júli MMF predpovedal rast na úrovni 2,9 % a v januári na úrovni 3,8 %. Ekonómovia fondu teraz očakávajú, že rast sa v budúcom roku spomalí na menej ako 2 % s pravdepodobnosťou 25 %. Nová prognóza je uverejnená v správe World Economic Outlook.

“Globálna hospodárska aktivita zažíva rozsiahle a výraznejšie spomalenie, než sa očakávalo, pričom inflácia je vyššia ako za niekoľko desaťročí,” uvádza sa v abstrakte správy. MMF dodáva, že svetové hospodárstvo zasiahla kríza životných nákladov, sprísnené finančné podmienky vo väčšine regiónov, ruská “špeciálna operácia “* na Ukrajine a dlhotrvajúca pandémia COVID-19.