Putin: filozofia lásky nám pomohla prežiť storočia, naša sloboda je obmedzená slobodou iných ľudí

NOVO OGARIOVO – V Rusku sa nebude pracovať do 12. mája 2020. Vyplýva to z poslednej porady prezidenta Ruskej federácie s gubernátormi krajov Ruskej federácie.

Keď hovoril o boji s koronavírusom ruský prezident povedal niekoľko filozofických myšlienok: „Sloboda každého je obmedzená slobodou ostatných; v boji proti infekcii je tento vzorec viac ako primeraný.”

Za týchto podmienok, iné správanie, keď človek kladie slobodu nad záujmy iných ľudí, ohrozuje život, tvrdí prezident. „V tomto prípade sa sloboda mení na nezodpovednosť, sebectvo a v určitom zmysle na násilie voči iným môže viesť k značným problémom,“ zhrnul vedúci Ruskej federácie.

Podľa neho závisí osud ostatných na zodpovednosti každého človeka.   „Znovu opakujem: pre nás sú teraz najdôležitejší ľudia, ich život, iná voľba pre našich ľudí je neprijateľná. Filozofia lásky k človeku nám pomohla prežiť celé storočia, “uviedol prezident.

Pripomeňme si čo píšu o láske filozofi. Láska je najvyššou hodnotou ľudskej existencie, je to osobitný stav bytia, bez ktorého nemôže nič existovať. Samotný koncept filozofie je spojený s konceptom lásky. Láska je stav človeka. Láska je špeciálny emocionálny svet, pocit určitej ideálnej komunity medzi ľuďmi, je to pocit, ktorý môže nepriamo vzbudiť akúkoľvek emóciu, spôsobiť rôzne obrazy, naraziť na akékoľvek myšlienky a fantázie; láska je zároveň osobná a sociálna, je to základný cit pre ľudskú povahu. Láska je maximálna hodnota.

Putin povedal, že v praveku chorých starcov a  deti jednoducho odvrhli kvôli prežitiu celého kmeňa. Tí, ktorí ponúkajú obetovanie chorých ľudí, v skutočnosti ponúkajú návrat k divokosti a barbarstvu. Hovoria, že v starovekej Sparte boli choré deti vyhodené z útesu. Ani to však nepomohlo. Nakoniec Sparta stratila svoju štátnosť.

Fotografia: Chrám v meste Vladimír.

Vladimír Putin v predchádzajúcom príhovore pripomenul, že Rusko v skutočnosti porazilo kmene Polovcov  a Pečenehov ktorí ho “trápili“.

Od druhej polovice 11. storočia pred inváziou mongolsko-tatárskych vojsk Polovcovia stále útočili južné Rusko. Zničili pôdu, zhabali dobytok a majetok, vzali väzňov.  Pečenehovia bol kmeňový zväz turkických, sarmatských a ugrofínskych kočovníkov. V 8. až 9. storočí útočili na Kyjevskú Rus, Byzantskú ríšu a Bulharsko. Časť z nich sa usídlila aj an Slovensku kde splynuli s miestnym obyvateľstvom.

Okrem iného prezident Ruskej federácie povedal, že 28. apríl bude dňom pracovníkov prvej pomoci. Dni pracovného voľna sa predĺžia do konca májových sviatkov. Dni od 1. do 10. mája v Rukej federácii ľudia nebudú pracovať a zostane im plat.

Vláda a pracovná skupina v rámci parlamentu pripravia do 5. mája odporúčania pre regióny o postupnom oslabovaní režimu samo izolácie a obmedzení podnikania. Guvernéri budú rozhodovať. Budú schopní oslabiť kontrolu od 12. mája, ale postupne podľa odporúčaní vlády.

Vláda pripraví nový balík pomoci obyvateľstvu a podnikateľom, ako aj plán na normalizáciu podnikateľského života v krajine. Prvé oficiálne prípady koronavírusu zistili v Rusku 31. januára 2020.


Za posledný deň zomrelo po rozšírení infekcie v Rusku 96 pacientov s COVID-19 a spolu 1169 ľudí. Zotavených bolo 13220 ľudí (+1601 ľudí za posledný deň).  V Rusku sa vykonalo vyše 3,7 milióna laboratórnych testov na prítomnosť koronavírusu (+225,4 tisíc testov za posledných 24 hodín).