OSN: podpora chudobných krajín pri očkovaní

NEW YORK – Rozvojové krajiny a generálny tajomník OSN (OSN) António Guterres požadovali spravodlivejšiu distribúciu vakcín proti koronavírusu a zvýšenie financovania bohatých krajín na pomoc chudobným prispôsobiť sa globálnemu otepľovaniu, informovali médiá.

Generálny tajomník OSN vyzval bohaté krajiny, aby vyčlenili polovicu peňazí z financovania zmeny klímy v chudobných krajinách, aby im pomohli prispôsobiť sa a prežiť tvárou v tvár globálnemu otepľovaniu. Bohaté krajiny čelia rastúcemu tlaku kvôli nesplnenému prísľubu z roku 2009 smerovať 100 miliárd dolárov ročne na financovanie rozvojových krajín v boji proti globálnemu otepľovaniu.

V rokoch 2017 – 2018 predstavovala adaptácia zvyčajne asi 20 percent – v priemere 30 miliárd dolárov ročne. Väčšina peňazí bola vynaložená na zníženie emisií, napríklad využívaním obnoviteľných zdrojov energie. Guterres vyzval G-20, aby pomohla implementovať program očkovania proti koronavírusu na celom svete. Ghana vyčítala svetovým mocnostiam, že nedokážu spravodlivo distribuovať vakcíny, čo naznačuje, že chudobné krajiny sú vydané na milosť a nemilosť bohatých národov. “Sme svedkami globálnej hry o moc a sme závislí na benevolencii mocných krajín, ktoré distribuujú nahromadené zásoby očkovacích látok vlastným tempom,” uviedla ghanská prezidentka Nana Akufo-Addo.

Odborníci spájajú mieru chudoby s nízkou mierou zaočkovanosti v krajinách s nízkymi príjmami na obyvateľa. Pretože väčšina ľudí vo vyspelých krajinách je očkovaná, 90 percent z nich sa do roku 2022 vráti k predpandemickému príjmu na obyvateľa a len tretina krajín s nízkymi a strednými príjmami to bude môcť urobiť. Tam bude ekonomický rast najpomalší – 2,9 percenta – za posledných 20 rokov.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Ghebreyesus kvôli nerovnomernému rozloženiu vakcín vyhlásil „globálnu katastrofu“. WHO schválila novú stratégiu, podľa ktorej by malo byť 40 percent svetovej populácie zaočkovaných do konca roku 2021 a 70 percent do konca programu v polovici roku 2022. To si vyžaduje 11 miliárd dávok vakcín. Gebreyesus verí, že tempo výroby liekov vám umožňuje dosiahnuť stanovené ciele.