Taliansko: najvyšší dlh za posledných 100 rokov

RÍM – Štátny dlh Talianska v roku 2021 bude maximom za posledné storočie a bude dosahovať takmer 160 percent HDP. Dokonca prekročí číslo za prvý rok po skončení druhej svetovej vojny, keď bol pomer medzi verejným dlhom a HDP 159,5 percenta.

Rozpočtový deficit sa tento rok zvýši na 11,8 percenta, pretože tretia najväčšia európska ekonomika žiada ďalšie miliardy eur v pôžičkách, aby pomohla chrániť svojich občanov a podniky pred účinkami pandémie. Okrem toho výdavky na stimuláciu ekonomiky presiahnu 170 miliárd eur (203,5 miliárd dolárov).

Viac ako 115 tisíc ľudí zomrelo na koronavírus v Taliansku. Pandémia a výluky, ktoré sa kvôli nej zaviedli, zničili odvetvie cestovného ruchu. Nedávno sa v Ríme začali protesty: reštaurátori a ďalší podnikatelia požadujú zmiernenie obmedzení. V ďalších mestách demonštranti zablokovali cesty. Talianske orgány pripustili, že by bolo možné zmierniť reštriktívny režim do konca apríla, prednosť budú mať udalosti v prírode.

Koncom minulého roka médiá informovali, že pred potravinovými bankami v Taliansku sa začali objavovať rady. Zahŕňali kvalifikovaných pracovníkov z podnikov, ktoré boli nútené zatvoriť, alebo bývalých podnikateľov.

Mafia sa zapojila do pomoci talianskej ekonomike: uprostred pandémie začali miestne mafiánske štruktúry poskytovať finančnú pomoc malým a stredným podnikateľom. Nehovoríme však o altruizme. Zločinci sa teda snažia dostať príjemcov „sociálnych dávok“ pod svoju kontrolu, aby ich v budúcnosti mohli využívať na pranie špinavých peňazí. Zločinci najskôr ponúknu podporu, a keď s tým vlastník firmy súhlasí, prechádzajú na tradičné spôsoby zastrašovania.