George Soros: najprpv prežime a potom zarábajme

George Soros sa narodil v roku 1930 v Maďarsku. Pochádza z rodiny zo strednej triedy. Ako dieťa prežil druhú svetovú vojnu a nebezpečenstvo vyhubenia, ako milióny Židov. Neskôr to všetko vyústilo do citátu o živote:

“Jedným z mojich základných princípov je, že najprv musíte prežiť a až potom sa pokúsite niečo zarobiť.” Sláva prišla k Sorosovi po “čiernej strede” 16. septembra 1992. Pre neho, čierny deň mnohých obchodníkov s menami,  sa stal jedným z najjasnejších v živote. Britská libra sa zrútila ako lavína v porovnaní s nemeckou značkou. Sorosovi biografia píšu, že za jeden deň získal viac ako miliardu dolárov. Zarobil nielen na britskej libre, ale aj na akciách a dlhopisoch na iných európskych trhoch.

Zaujímavý fakt: Soros vstúpil na burzu s kapitálom 600 USD. Po 10 rokoch už mal 100 miliónov dolárov. V niektorých rokoch zarobil na burze sumu rovnakú ako hrubý domáci produkt Guadeloupe alebo Čadu.

Mimochodom, bol jedným z prvých, ktorý používal a odporúčal metódy arbitráže v obchode, keď v krátkom čase sa robia špekulatívne operácie a prinášajú zisk z cenového rozdielu. S touto metódou získal Soros raz za jeden deň na japonskom jene 40 000 000 dolárov a nazval obchod “podstatným nezmyslom”.

George Soros je príkladom obchodnej filozofie. Po čase zotavenia prišli čierne časy. Ale Soros sa vždy vrátil na vrchol finančného úspechu. Opakovane povedal, že sa nebojí stratiť peniaze, pretože si bol istý, že ho môže znova zarobiť. Spoliehanie sa na seba a svoju myseľ, čo je jeho hlavným pravidlom.

“Celkovo sa nebojím stratiť všetko. Stále mám hlavu na ramenách a stále mám v hlave mozog. ”

Portál Motley Fool pomenoval päť spoločností, v ktorých úspešne investoval George Soros v roku 2017. Za päť mesiacov sa cena podielov v týchto spoločnostiach zvýšila o najmenej 46%. Pozrite si zoznam:

Poskytovateľ siete a softvéru Extreme Networks;

online obchod s nábytkom Wayfair;

Indická internetová spoločnosť MakeMyTrip;

výrobca elektrických vozidiel Tesla;

prepravná spoločnosť Genco Shipping & Trading.

Niektoré výroky, ktoré vysvetľujú správanie Georga Sorosa na finančných trhoch:

Finančné trhy boli pre mňa vždy určitým laboratóriom, kde som vyskúšal všetky filozofické teórie, ako vidíte mnohé pokusy boli veľmi úspešné.

Moja individualita pozostáva v tom, že nemám žiaden zvláštny štýl investovania. Každý raz je to niečo nové – nové prístupy, nové metódy, nové spôsoby realizácie postavených cieľov.

Všetky svoje rozhodnutia prijímam na základe určitej kombinácie teórie, praktických poznatkov a vnútornej intuície.

Nič vás nedonúti sa tak skoncentrovať ako blížiace sa nebezpečenstvo. Preto, aby som dosiahol maximálnu jasnosť mysle, potrebujem inšpiráciu, želateľne nie spojenú s rizikom.

Finančné noviny nekomentujú súčasné výroky o Georgeovi Sorosovi, ktoré zaznievajú v slovenských médiách.