Rusko-Ukrajina: konflikt obohatil majiteľov tankerov

MOSKVA / KYJEV – Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou zvýšil tlak na námornú nákladnú dopravu a zvyšujúce sa sadzby za prepravu nútia spoločnosti vzdať sa prenájmu a kúpiť lode vo vlastníctve.

Obchodné obmedzenia Moskvy zmenili svetové zásoby paliva: niektoré tankery uviazli na dlhých trasách, zatiaľ čo druhá časť naberala ruskú ropu. Voľných tankerov bolo oveľa menej, čo viedlo k zvýšeniu cien za prepravu a vyvolalo boom dopytu po plavidlách z druhej ruky. Ceny takzvaných čistých tankerov vyskočili za šesť mesiacov do júla 2022 o 60 %, podľa VesselsValue.

Ceny za prepravu klesli v porovnaní s nedávnymi maximami, ale majitelia lodí budú stále vidieť neočakávané zisky minimálne do konca roka, povedal Anoop Singh, vedúci výskumu tankerov v Braemar ACM Shipbroking.

Lodní makléri pre Bloomberg povedali, že dopyt po lodiach ďaleko prevyšuje dostupnú ponuku, takže kupujúci sú ochotní preplatiť. Ak si však objednáte novú cisternu, budete musieť na dodanie čakať približne tri roky. Preto sú spoločnosti, ktoré chcú zarobiť na tomto rally, obmedzené na existujúce plavidlá na sekundárnom trhu.

Napríklad 14-ročný stredne veľký tanker kórejského pôvodu sa minulý týždeň predal za 19,3 milióna dolárov, uviedli lodní makléri pod podmienkou zachovania anonymity. To je asi o 5 miliónov dolárov viac, ako náklady na podobné plavidlo predané v apríli.

Šesťročný tanker Largo Sun bol kúpený tento mesiac za 35 miliónov dolárov.Podľa Olivie Watkins, hlavnej analytičky nákladnej dopravy v ShipsValue, sa potravinové tankery predávali najlepšie v júli. Ceny lodí tohto veku vzrástli o viac ako 20 %

Podľa spoločnosti sa priemerné náklady na 15-ročný diaľkový tanker – typický vek použitého plavidla – za šesť mesiacov do júla zvýšili takmer o 60 %, zatiaľ čo náklady na podobne starý tanker strednej triedy tanker vzrástol o viac ako 40 %.

Ceny palivových tankerov vzrástli, keďže západní kupci hľadajú alternatívy k ruskej rope a sú pripravení dovážať ju zo vzdialenejších regiónov. To znamená, že prepravou sa strávi viac času a lode budú na ceste dlhšie a nebudú k dispozícii pre nové objednávky.