Arménsky dram a gruzínsky lari najsilnejšie meny roku 2022

Od začiatku roka si arménsky dram voči americkému doláru pripísal viac ako 22 %, zatiaľ čo gruzínsky lari si pripísal 16 %. Dôvodom je tok peňazí do Arménska a Gruzínska spolu s Rusmi.

V tomto roku Rusi navštevovali  krajiny bývalého Sovietsky zväz viac ako kedykoľvek predtým. Tento faktor mal veľký vplyv na ich meny. Podľa agentúry Bloomberg je najsilnejšou menou roku 2022 arménsky dram, ktorý voči americkému doláru vzrástol o viac ako 22 %. Gruzínske lari si voči doláru pripísalo 16 % a tadžické somoni 10 %, zatiaľ čo ruský rubeľ si voči doláru pripísal 6 %. Samotný dolár zároveň výrazne vzrástol voči menám krajín G10.

Dôvody, prečo sa mnohí Rusi rozhodli presťahovať do susedných krajín, sú jasné: nepotrebujú víza, hovoria po rusky a v miestnych bankách si môžu ľahko otvoriť účty. Preto sa do týchto krajín valil prílev ruských rubľov, ktorý vyvolal prudký nárast výmenného kurzu miestnych mien.

Začiatkom decembra Medzinárodný menový fond uviedol, že očakáva, že gruzínska ekonomika v tomto roku porastie o 10 % vďaka prudkému nárastu príjmov z cestovného ruchu, nárastu prisťahovalectva a prílevu finančných prostriedkov, ktorý vyvolal vojenský konflikt na Ukrajine a zvýšený tranzitný obchod.

Gruzínske lari je zákonné platidlo Gruzínska. Jeho ISO 4217 kód je GEL. Jedna stotina sa nazýva tetri. Slovo lari v gruzínčine znamená poklad alebo majetok, tetri je historický názov gruzínskeho platidla z 13. storočia  1 GEL = 0,35 EUR.

Arménsky dram je zákonné platidlo kaukazského štátu Arménsko. Okrem Arménska používa túto menu aj Náhorný Karabach. Symbol meny je AMD. 1 AMD = 0,0024 eur.

 

Ilustrácie: Národná banka Gruzínska, Národná banka Arménska.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.