Meď: kov môže dosiahnuť až 11 000 USD za tonu

NEW YORK – V budúcnosti sa meď môže stať „novou ropou“. K takému záveru dospeli odborníci z investičnej banky Goldman Sachs, uvádza CNBC. Analytici očakávajú nárast nákladov na kov ako zavedenie „zelenej“ energie a na pozadí znížených dodávok.

Podľa prognóz globálnej banky Goldman Sachs môže v priebehu budúceho roka priemerná cena medi stúpnuť na 11 000 dolárov za tonu. Na dražbe vo štvrtok 15. apríla sa za tonu medi dostalo 8,9 tisíc dolárov. Všeobecne sa na jar 2021 cena medi zdvojnásobila z minima minulého marca.

Citigroup odhaduje, že asi pätina globálnej spotreby medi je určená na ekologické energetické komponenty, ako sú zelené elektrárne, batérie, elektrické stroje, nabíjacie stanice a súvisiaca infraštruktúra. Bloomberg vypočítal, že do roku 2050 porastie svetová elektrická káblová sieť o 48 miliónov kilometrov a dopyt po medi sa zdvojnásobí.

Začiatkom apríla analytici konzultačnej spoločnosti Wood Mackenzie predpokladali, že ceny ropy do polovice storočia nepresiahli 10 dolárov za barel. Odborníci sa domnievajú, že takýto výsledok je možný, ak sa svetu podarí dosiahnuť ciele Parížskej dohody a prejsť na elektrinu. Do polovice storočia môže dopyt po rope v porovnaní so súčasným poklesnúť o 70 percent. Začne klesať už v roku 2023 a potom sa prudko zrýchli.