Prezident Joe Biden komentuje vzťahy USA a Ruskej federácie

WASHINGTON – Americký prezident Joe Biden vo svojom prejave o vzťahoch s Ruskom označil Rusko a USA za veľké mocnosti. Udalosť bola vysielaná na účte Bieleho domu na YouTube.

„Zastupujeme dve veľké mocnosti, ktoré nesú veľkú zodpovednosť za globálnu stabilitu. Prezident Putin a ja – máme značnú zodpovednosť za udržiavanie tohto vzťahu v prevádzkyschopnom stave,” vysvetlil Biden.

Politik označil Rusov a Američanov za „hrdé a vlastenecké národy“ so záujmom o mierovú a bezpečnú budúcnosť. Biden tiež pripomenul, že v predvečer uvalil na Rusko sankcie a mohol by v tom ísť ešte ďalej, ale „zvolil iný postup“ a uprednostnil odmietnutie „úmerné spôsobenej škode“. USA podľa neho chcú stabilný a predvídateľný vzťah s Ruskom. Ak Rusko „bude naďalej zasahovať“ do záležitostí Washingtonu, americký vodca sľúbil, že podnikne nové odvetné kroky.

V rovnakom prejave Joe Biden povolil zavedenie nových sankcií proti výstavbe plynovodu Nord Stream 2 a povedal, v ktorých oblastiach môžu Washington a Moskva spolupracovať.

Americký prezident Joe Biden 15. apríla podpísal dekrét o uvalení nových sankcií na Rusko. Obmedzenia sa dotkli fyzických a právnických osôb. Medzi dôvody ich zavedenia patrí údajne nepriateľská aktivita Ruska v kybernetickej sfére, zasahovanie do volieb v USA alebo iných zahraničných krajinách. Ministerstvo zahraničia Ruskej federácie zdôraznilo, že odpoveď Moskvy na sankcie bude „nevyhnutná“ a tvrdá.