SE: palivové články sú v treťom bloku Mochoviec

BRATISLAVA – V piatok 9. septembra o 01:16 Slovenské elektrárne zaviezli do reaktora 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce prvú palivovú kazetu. Po absolvovaní skúšok by mal jadrový blok dosiahnuť 100-percentný výkon do konca roka 2022.

Tretí mochovský blok už nie je vo fáze výstavby, po zavezení prvej palivovej kazety sa stal piatym jadrovým blokom prevádzkovaným na Slovensku. Slovenské elektrárne v najbližších približne štyroch mesiacoch absolvujú postupne fázy fyzikálneho spúšťania, energetického spúšťania a záverečného 144-hodinového preukazného chodu 471-megawattového bloku na plnom výkone. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Mochovciach Branislav Strýček, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární, a.s.

„Dnes začíname písať novú kapitolu energetiky Slovenska i Európy. Ide o vyvrcholenie dlhoročného projektu, ktorý patrí k finančne aj infraštruktúrne najväčším a najnáročnejším v Európe. Po spustení na plný výkon budú Mochovce 3 pokrývať 13 % spotreby elektriny na Slovensku. Vďaka tomu naša krajina stáva sebestačnou. Zároveň budeme mať jeden z najčistejších energetických mixov v Európe. Dosiahnuť tento míľnik by nebolo možné bez ľudí zo Slovenských elektrární, našich dodávateľov a odborníkov z európskeho jadrového priemyslu, najmä zo Slovenska a Českej republiky. Patrí im poďakovanie.“ Povedal Branislav Strýček, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární, a.s.

Dodávateľom paliva pre at´movú elektráreň Mochovce je firma TVEL z Ruskej federácie. Palivová spoločnosť Rosatomu TVEL je jedným z najväčších svetových výrobcov jadrového paliva. Palivová spoločnosť Rosatomu TVEL je monopolným dodávateľom jadrového paliva pre všetky ruské JE, lodné a výskumné reaktory v Rusku. Jadrové elektrárne v 15 krajinách sveta fungujú na palivo od TVEL, ide o každý 6. energetický reaktor.

Palivová spoločnosť zahŕňa podniky špecializujúce sa na výrobu plynových odstrediviek, obohacovanie uránu a výrobu jadrového paliva, ako aj výskumné a vývojové organizácie.