Centrálne banky kupujú zlato rekordným tempom

LONDÝN – V prvom štvrťroku V roku 2023 nakúpili svetové centrálne banky 228 ton drahého kovu.

To  je o 176 % viac ako rok predtým. Navyše ide o najvyššiu hodnotu za toto obdobie v histórii, vyplýva z najnovšej správy Svetovej rady pre zlato (WGC).
Organizácia založená v roku 1987 najväčšími svetovými producentmi zlata s cieľom stimulovať dopyt po drahom kove. V súčasnosti sú členmi Svetovej rady pre zlato spoločnosti, ktoré tvoria približne 60 % svetovej ťažby a produkcie zlata.

Toto číslo je nižšie ako v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch, bol to však najsilnejší prvý štvrťrok v histórii. Podľa analytikov WGC je “toto ešte pôsobivejšie, keď sa pozrieme späť na rekordný rast dopytu v minulom roku.”

Rolujúca sa štvorštvrťročná hodnota dopytu po zlate zo strany svetových centrálnych bánk dosiahla rekordnú výšku 1224 ton. Zároveň, rovnako ako v druhom a treťom štvrťroku 2022, čísla za prvý štvrťrok 2023 obsahujú významnú časť oficiálne nezaznamenaných nákupov.

Nasledujúce štyri centrálne banky predstavovali väčšinu zaznamenaných nákupov v prvom štvrťroku:

Najväčším kupujúcim bol Monetary Authority of Singapore (MAS), ktorý získal 69 ton zlata, čo je prvý nárast v jeho držbe zlata od júna 2021, čo potvrdzuje, že nákupy v prvom štvrťroku sa neobmedzovali len na centrálne banky rozvíjajúcich sa trhov. Zásoby zlata v MAS sú teraz 222 ton, čo je o 45 % viac ako na konci roka 2022.

Čínska národná banka (ČNB) informovala, že jej zlaté rezervy vzrástli o 58 ton. Od obnovenia správ o nákupe v novembri 2022 ČNB doplnila svoje zásoby zlata o 120 ton, čím ich zvýšila na 2 068 ton (4 % z celkového objemu zlata). Čínske zlaté rezervy sa podľa oficiálnych štatistík zvýšili na rekordných 66,76 milióna uncí na konci apríla zo 66,5 milióna uncí na konci marca.

V priebehu štvrťroka sa Turecko opäť ukázalo ako hlavný nákupca zlata, pričom jeho oficiálne rezervy vzrástli o 30 ton. Kombinované nákupy 45 ton v januári a februári boli kompenzované marcovým predajom, prvým od novembra 2021. Po dočasnom čiastočnom zákaze dovozu zlatých prútov sa na miestnom trhu predalo 15 ton zlata. Celkovo to zvýšilo celkové zlaté rezervy krajiny na 572 ton (34 % celkových zásob).

Reserve Bank of India tiež pridala v prvom štvrťroku skromných 7 ton, čím zvýšila svoju držbu zlata na 795 ton, pričom významnými kupcami boli aj Česká republika (2 tony) a Filipíny (1 tona).

V prvom štvrťroku sa oficiálne zlaté rezervy Ruska znížili o 6 ton na 2 327 ton (25 % z celkových rezerv). Aj s týmto poklesom – možno súvisiacim s razbou – sú však zlaté rezervy krajiny o 28 ton vyššie ako vlani, keď sa vykazovanie zastavilo.

Predaje boli v porovnaní s minulým rokom opäť oveľa skromnejšie. Najväčšími predajcami zlata boli počas štvrťroka Centrálna banka Uzbekistanu (-15 ton) a Národná banka Kazachstanu (-20 ton). Nie je nezvyčajné, že centrálne banky, ktoré nakupujú zlato z domácich zdrojov, ako to robí Uzbekistan a Kazachstan, sú podľa WGC častými predajcami zlata. Ďalšími významnými predajcami boli Kambodža (-10 ton), Spojené arabské emiráty (-1 tona) a Tadžikistan (-1 tona). Chorvátsko vykázalo v januári 2 tonový pokles vo svojich držbách zlata, ale išlo o prevod do Európskej centrálnej banky – vyžadovaný od všetkých krajín, ktoré vstupujú do eurozóny – a ako taký nepredstavuje pokles globálneho zlata v oficiálnom sektore.