Kazachstan: začiatok exportu ropy do Nemecka

ASTANA – Národná spoločnosť KazTransOil (KTO) začala prijímať kazašskú ropu do ropovodu určeného na vývoz do Nemecka, uviedol vo štvrtok pre agentúru Interfax riaditeľ oddelenia pre vzťahy s verejnosťou a vnútornú komunikáciu KTO Šyngys Iljasov.

Ako pripomenul, v súlade s harmonogramom dodávok ropy schváleným Ministerstvom energetiky Kazachstanu spoločnosť vo februári prepraví 20 000 ton ropy ropovodom Družba do odovzdávacieho miesta Adamova Zastava na ďalšie dodávky do Nemecka.

V decembri 2022 spoločnosť KazTransOil zaslala ročnú žiadosť o prepravu 1,2 milióna ton kazašskej ropy v roku 2023 cez systém diaľkových ropovodov spoločnosti Transnefť smerom k odovzdávaciemu miestu ropy Adamova Zastava.

Ako bolo oznámené, európski hráči v súvislosti s plánmi znížiť závislosť od ruskej ropy požiadali Kazachstan o dodávky ropy. Rusko schválilo ponuku Kazachstanu na prepravu kazašskej ropy cez diaľkový ropovod Družba do Nemecka. V prvom štvrťroku spoločnosť KazTransOil plánovala tranzit 300 000 ton kazašskej ropy do Nemecka.

Šéf kazašského ministerstva energetiky Bolat Akčulakov novinárom povedal, že republika plánuje v roku 2023 vyviezť do Nemecka 1,5 mil. ton a tento objem môže zvýšiť na 7 mil. ton.

Magzum Mirzagalijev, šéf národnej ropnej a plynárenskej spoločnosti KazMunaiGas (KMG), vysvetlil, že kazašská ropa sa bude dodávať do rafinérie Schwedt, ktorá patrila spoločnosti Rosneft, ale v septembri ju prevzala nemecká Spolková sieťová agentúra. Spoločnosť Rosneft Deutschland (dcérska spoločnosť Rosnefti) sa podieľala približne 12 % na nemeckej rafinérskej kapacite a bola jedným z najväčších hráčov na miestnom trhu s palivami. Rafinéria Schwedt má kapacitu 11,6 milióna ton ročne. Rafinéria bola od fázy projektovania historicky napojená na ropovod Družba a ruské ropné polia.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.