Čo týždeň dal: inflácia vytvára tlak na rastové akcie

NEW YORK – V uplynulom týždni hýbali akciovým trhom správy o inflácii zo Spojených štátov amerických.

Zverejnené údaje o inflácii, potvrdili obavy ohľadom jej prudkého nárastu. Stredajšie výsledky inflácie CPI v Spojených štátoch amerických ukázali medzimesačný nárast o 0,8 %, očakávania trhu boli na úrovni 0,2 %. Medziročný nárast CPI inflácie predstavoval 4,2 %, očakával sa výsledok na úrovni 3,6 %.

Táto správa spôsobila výpredaje na akciovom trhu, najväčší pokles zaznamenali akcie technologických spoločností. Technologický sektor by mohol byť najviac ovplyvnený rastúcou infláciou, nakoľko pre technologické spoločnosti je typické ťaženie z príjmov v dlhodobom horizonte.

Strach z inflačných tlakov je umocnený aj z dôvodu nárastu spotreby v dôsledky zadržaného dopytu, ktorý bol spojený s pandemickými obmedzeniami. Ďalšou premenou, ktorá vytvára obavy ohľadom rastúcej inflácie sú historicky najvyššie úspory domácností, ktoré môžu spôsobiť tlak na rast cien, akonáhle sa dostanú do spotreby. Avšak podľa slov Federálneho rezervné systému ide iba o krátkodobý cenový nárast, ktorý je ovplyvnený mnohými ďalšími faktormi.

V období zvýšenej inflácie by sa malo viac dariť hodnotovým akciám, ako tým rastovým. S P 500 Value Index, ktorý odráža výkonnosť hodnotových akcií zaznamenal za posledný týždeň stratu približne 0,45 %, čo znamená menšiu stratu ako pri rastových akciových tituloch.
Tento negatívny sentiment poznačil akciový trh počas troch obchodných dní v tomto týždni.

V pondelok a v stredu sa ukázal tlak najmä na rastové akcie. Na konci týchto dní Nasdaq strácal cez 2 %. Ku koncu týždňa sa trend otočil a došlo k nárastu technologických akcií, ktoré dopomohli v raste aj ostatným akciovým titulom. Tento nárast bol zapríčinený do značnej miery investormi, ktorý využili skupovanie poklesov na trhu. Posledný deň v týždni sa tiež niesol na zelenej vlne a hlavné akciové
indexy posilňovali.

Jedným z faktorov, ktoré pomohli pri väčšom optimizme na konci týždňa boli aj štvrtkové dobré správy z amerického trhu práce, ktoré ukázali, že počet nových žiadostí o dávku v nezamestnanosti v USA poklesol v predchádzajúcom týždni  z 507 tisíc na 473 tisíc. Išlo, teda
o väčší pokles ako sa očakávalo, nakoľko očakávania trhu boli na úrovni 490 tisíc žiadostí.

K prepadu došlo aj na trhu kryptomien, ktoré sú niektorými investormi považované za rastové aktívum v čase, keď sa akciovému trhu až tak nedarí. Vlajková loď krytpomien Bitcoin sa dostala až pod hranicu 50 000 USD z hodnoty v okolí 57 000 pred jej prepadom. Hlavným dôvodom prepadu bolo vyjadrenie Elona Muska o zastavení predaja automobilov značky Tesla za bitcoiny, kvôli vysokej spotrebe elektriny pri ťažbe tejto kryptomeny. Hlavným problémom je podľa Muska dopad ťažby bitcoinu na životné prostredie, nakoľko sa spotrebovaná elektrická energia vyrába z fosílnych palív.

V tomto týždni sa ukázalo, že zlato stále funguje ako bezpečný investičný prístav v čase zvýšenej volatility a to najmä pri strachu z nárastu inflácie. Za tento týždeň si pripísalo zisk na úrovni približne 0,3 %, avšak medzimesačne táto komodita posilnila cez 6 %. Týždenná zmena hlavných akciových indexov na Wall Street vyzerala nasledovne: Dow Jones sa v piatok tesne pred koncom obchodného dňa obchodoval s týždennou stratou na úrovni približne 1 %,

S&P 500 so stratou približne 1,23 % a technologický index Nasdaq so stratou v okolí 2,24 %. V medziročnom porovnaní dosahuje indexy nasledovné zisky: Dow Jones +45,53 %, S&P 500 +46,32 %, Nasdaq +50,16 %. Hlavné akciové indexy na Wall Street uzavreli v piatkové obchodovanie nasledovne: Dow Jones +1,06 %, S&P 500 +1,49 %, Nasdaq + 2,32 %.

Z hospodárskych výsledkov za tento týždeň boli najzaujímavejšie výsledky spoločnosti Coinbase, ktorej tržby zaostali za očakávaniami trhu na úrovni 1,801 miliardy USD, zisk na akciu taktiež nedosiahol na očakávania analytikov. Po zverejnení hospodárskych výsledkov došlo k prepadu ceny akcií spoločnosti Coinbase. Hodnota ich akcií sa prepadla z približne 300 USD za akciu v strede týždňa na približne 258 USD za akciu na konci týždňa. Ďalšou firmou, ktorá oznámila kvartálne výsledky bola spoločnosť Palantir. Jej výsledky v oblasti tržieb prekonali očakávania trhu, avšak zisk na akciu zaostal za očakávaniami.

CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
www.capitalmarkets.sk