Podnik Gazprom zvyšuje dodávky plynu Maďarsku

BUDAPEŠŤ – Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí pre bilaterálne vzťahy Tamas Menzer uviedol, že Gazprom začal s dodatočnými dodávkami plynu do Maďarska.

Je to nad rámec dohodnutých zmlúv cez Turecký prúd, denný dodatočný objem do konca augusta je 2,6 milióna metrov kubických.

“Maďarská vláda sa už predtým rozhodla nakúpiť približne 700 miliónov metrov kubických zemného plynu nad rámec už zazmluvnených objemov. Pri znalosti dnešných podmienok na európskom trhu je zrejmé, že získanie takého veľkého množstva nie je možné bez ruských zdrojov, preto minister zahraničných vecí a zahraničných ekonomických vzťahov Péter Szijjártó nedávno rokoval v Moskve, po ktorých nasledovalo niekoľko obchodných rokovaní, ktoré viedli k dohode, v dôsledku ktorej Gazprom včera ráno začal s dodávkami nad už zazmluvnené objemy,“ Menzer napísal.

Podľa neho “v prvej etape do konca augusta bude denne dodávaných 2,6 milióna kubických metrov plynu z juhu cez plynovod Turecký prúd a už prebiehajú rokovania o septembrovom harmonograme.”