Richard Branson sľubuje pomoc pri obnove An-225

Miliardár Richard Branson navštívil letisko Hostomel na Ukrajine, kde bolo na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zničené najväčšie lietadlo na svete Antonov An-225 Mriya.

Po návšteve Ukrajiny Branson v blogovom príspevku napísal, že dúfa, že „dedičstvo Mrija pretrvá a že medzinárodné spoločenstvo nájde spôsoby, ako pomôcť Ukrajine prestavať nielen toto letisko, ale priviesť späť k životu ukrajinský letecký priemysel“.

Sir Richard Charles Nicholas Branson je britský podnikateľ, miliardár a humanista, známy aj ako majiteľ značky Virgin, ktorá zahŕňa viac ako 400 spoločností.

Antonov An-225 Mrija, ukrajinsky alebo rusky Антонов Ан-225 Мрія/Мрия; v kóde NATO: „Cossack“ je strategické dopravné lietadlo, ktoré skonštruovali Ukrajinec Piotr Balabujev a Rus Viktor Tolmačiov pod vedením Rusa Olega Antonova (výrobca Antonov) v 80. rokoch 20. storočia. Názov Mrija znamená v preklade sen, respektíve inšpirácia. An-225 poháňa šesť dvojprúdových motorov a bolo najdlhším a zároveň najťažším lietadlom, aké bolo kedy postavené, pričom jeho maximálna vzletová hmotnosť bola 640 ton. Lietadlo malo najväčšie rozpätie krídel zo všetkých lietadiel v aktívnej službe. Od roku 2001 bol v službe jeden An-225 (s imatrikulačnou značkou UR-82060) ukrajinského prevádzkovateľa Avialiniji Antonova. Lietadlo bolo zničené 27. februára 2022 počas ruského útoku na letisko Hostomeľ pri Kyjeve.

Antonov An-225 bol pôvodne vyvinutý na prepravu raketoplánu Buran. Prvý An-225 bol skonštruovaný v roku 1988 a zostal v komerčnej prevádzke u Avialiniji Antonova, kde sa používal na prepravu nadrozmerných nákladov. Lietadlo je držiteľom absolútnych rekordov v preprave nákladu v jednom kuse s hmotnosťou 189 980 kilogramov a preprave nákladu s celkovou hmotnosťou 253 820 kilogramov.  Takisto komerčným letom dopravilo náklad s hmotnosťou 247 000 kilogramov.