Kazachstan hľadá nové trasy prepravy ropy

NUR SULTAN – Kazašská národná ropná a plynárenská spoločnosť KazMunayGas (KMG) pracuje na všetkých možných trasách prepravy ropy, uviedla  tlačová služba firmy .

Kazachstan vyváža približne 80 % svojej ropy prostredníctvom systému Caspian Pipeline Consortium (CPC). Agentúra Reuters už skôr s odvolaním sa na zdroje uviedla, že Kazachstan vedie predbežné rokovania s Azerbajdžanom o dodávkach časti ropy cez ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan.

„KMG v súčasnosti okrem exportu ropy cez systém Caspian Pipeline Consortium sú dostupné aj alternatívne trasy, ako napríklad Atyrau-Samara, ako aj v smere do Číny cez ropovod Kazachstan – Čína, cez prístav Aktau ( Machačkala / Baku). Spoločnosť zároveň vykonáva ďalšie práce na diverzifikácii trás prepravy ropy. Všetky možné alternatívne trasy prepravy ropy sú v súčasnosti vo vývoji,” uviedla tlačová služba.

Ropovodný systém CPC je najväčšou cestou na prepravu ropy z kaspického regiónu na svetové trhy. Hlavný ropovod v dĺžke 1,5 tisíca kilometrov spája polia západného Kazachstanu s ruským pobrežím Čierneho mora, kam sa cez námorný terminál prepravuje ropa do tankerov. Medzi najväčších akcionárov spoločnosti patrí Rusko, Kazachstan, štruktúry Chevron, Lukoil, ExxonMobil, Rosneft a Shell.

KazMunayGas je štátna ropná a plynárenská spoločnosť Kazachstanu. Bola založená v roku 2002 zlúčením CJSC Kazakhoil a CJSC Oil&Gas Transportation.

Akcionármi KazMunayGas sú Akciová spoločnosť Fond národného blahobytu Samruk-Kazyna (90,42 %) a Národná banka Kazašskej republiky (9,58 %).