V USA a Rusku pokračuje honba za špiónmi

Zatiaľ čo prebiehalo osudné stretnutie dvoch prezidentov a bolo pokusom vybudovať neexistujúcu realitu, reálny život išiel svojim vlastným smerom, akoby sa v Helsinkách nič nestalo. V skutočnosti to bude presne to isté: Trump a Putin majú svoje vlastné vzťahy, Spojené štáty a Rusko majú svoje vlastné. Napísal Andrej Kolesnikov pre stránku Carnegie Centra v Moskve

Andrej Kolesnikov pripomína, že v USA podali žalobu na 12 spolupracovníkov ruskej rozviedky GRU, zavreli Mariu Butinu, podozrivú zo špionáže, v Moskve prebehla prehliadka Výskumného ústavu strojárenského, zavreli manažérku podniku Iner RAO ES.  “Namiesto pretekov v zbrojení sú preteky v špiónoch,” píše autor komentára.

Ďalšou neoddeliteľnou črtou tohto druhu procesov je podľa Kolesnikova to, že  súdy dávajú také tresty, ako v prípade, že odsúdený zabil sto ľudí a nemenej toľko obetí znásilnil. No, posledná vlastnosť tejto citlivej oblasti je to, že od čias pričlenenia Krymu na rozdiel od HDP, rastie počet zavretých špiónov.

Ruský štát sa stal tajným agentom. A pre neho ako pre človeka, ktorý ide tajomne ulicou v čiernom obleku, čiernu kravatu a čierne okuliare čas od času niečo zveril svoje vlastné klope saka, je na prvý pohľad zrejmé. S desiatimi krokmi. Množstvo tajomstiev a štátnych tajomstiek dáva nášmu štátu majestátny vzhľad: som tu zaneprázdnený a ty s tvojimi hlúpymi otázkami o daniach a dôchodkoch. Vlasť je v nebezpečenstve, nepriateľ je pri bráne, piata kolóna je v tuneli vnútri kruhu špehov a agentov NATO. Nie, súdruh, nie je čas premýšľať o reálnom disponibilnom dôchodku. “Tam je svätá vojna, hybridná vojna!” napísal Andrej Kolesnikov.