Desiaty summit krajín BRICS v Johanesburgu

Koncom júla 2018 sa otvoril desiaty výročný summit krajín BRICS. Summit sa bude konať v Južnej Afrike, okrem Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky sa ho zúčastnili pozorovatelia z Turecka, Egypta, Argentíny a Indonézie.

Ak sa porovnávajú ekonomiky z hľadiska  kúpnej sily, BRICS zahŕňa krajiny, ktorých hospodársky rast predstavuje 124% hospodárskeho rastu skupiny G7. Ale pozornosť  médií summitu je prinajmenšom nepriamo proporcionálna veľkosti ekonomík krajiny.

Je pravda, že v posledných troch rokov sa ekonomický rast BRICS spomalil , pretože Brazília a Južná Afrika prekonávajú hospodársku a politickú krízu a nedávajú rovnaký rovnaký prínos ako zvyšok. Ale Rusko naopak vyšlo z krízy, ktorá prebiehala v rokoch 2014-2016 a rast pokračuje aj v Indii a Číne.

Tieto krajiny sa neustále vyvíjajú, vytvárajú inštitúcie a posilňujú politické väzby, a to všetko je úplne mimo systémov usmerňovaných Západom a Spojenými štátmi. V roku 2018 sa pozornosť krajín BRICS zamerala na tieto témy:

1. Nový devízový mechanizmus pre bilaterálny obchod. Na summite v Xiamen v Číne minulý rok členovia skupiny BRICS diskutovali o nezávislosti od dolára. Tento rok je táto téma ešte dôležitejšia. Medzi diskutované riešenia patrí použitie národných mien namiesto dolára alebo vytvorenie koša mien, s ktorými sa dá obchodovať.

2. BRICS + pokračuje. India bola trochu skeptická voči rozšíreniu skupiny BRICS, keďže skôr či neskôr organizácia bude zahŕňať Pakistan. Ale obe krajiny sú už v rovnakej pozícii v Šanghajskej organizácii pre spoluprácu (ŠOS), takže je to pravdepodobne možné. Skutočnosť, že tento rok sa schôdzka rozšírila kvôli štyrom dôležitým pozorovateľom, tiež smeruje k BRICS +.

3. Panafrický smer. Vďaka ŠOS Čína a Rusko rozvinuli euroázijskú perspektívu BRICS. Teraz však existuje panafrická perspektíva. Stretnutie sa konalo v súvislosti so 100. výročím narodenia Nelsona Mandelu a Južná Afrika ju využíva na posilnenie svojej úlohy na kontinente. Čína už má v Afrike množstvo veľkých projektov a chce mať ešte viac. Ak je v skupine BRICS + aj Egypt, je pravdepodobné, že do organizácie vstúpi Nigéria, čo znamená, že organizácia bude mať tri najväčšie ekonomiky v Afrike.

Zúčastnené krajiny zastupovali ich prezidenti. Vladimir Putin hovoril o význame Eurasijskej hospodárskej únie, iniciovanej Ruskom. Čínsky vodca Xi Jinping opäť využil príležitosť pôsobiť ako hlavný obranca voľného obchodu práve teraz, keď Spojené štáty vedú obchodnú vojnu a zavádzajú agresívne clá. Prezident Indie Narendra Modi, juhoafrický vodca Cyril Ramafos a brazílsky sprisahanec Michel Temer dostali príležitosť, aby sa objavili aj vo svetle rámp. Brazília sa pripravuje na predsedníctvo v krajinách BRICS, bude hostiť summit v roku 2019.

Nebol žiaden dôvod očakávať na summite žiadne dramatické zmeny alebo impozantné inovácie, ale stretnutie je ďalšou platformou, ktorá hovorí, že svet mimo Európy a USA začína kontrolovať svoje vlastné hospodárstvo a vytvárať vlastný program. A to je to, prečo je summit BRICS taký dôležitý.